W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Co Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego oferuje województwu śląskiemu?

18.01.2019

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju kontynuuje wojewódzkie konsultacje Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030. Kolejnym przystankiem na trasie ministra Kwiecińskiego były Katowice.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
"Przyjechaliśmy do Państwa z dokumentem, który można nazwać drogowskazem albo nawet biblią rozwoju naszych województw. Najważniejszym rozwiązaniem jest to, że odchodzimy w nim od tak zwanego modelu polaryzacyjno-dyfuzyjnego, który zakładał wsparcie przede wszystkim metropolii. Stawiamy na rozwój zrównoważony" – wyjaśnił minister Kwieciński.

KSRR odpowiada na pytania:

  • Jak wykorzystać potencjał regionów?
  • Jak ożywić lokalne gospodarki?
  • Jak pomagać gminom, które tego najbardziej potrzebują?

Województwo śląskie ma szczególne miejsce w dokumencie. To jedyne województwo z dedykowanym mu programem rządowym – Programem dla Śląska – wartym 55 miliardów złotych, w którym kierunkiem rozwoju regionu nie jest tylko przemysł, ale też na przykład innowacje czy elektromobilność.

KSRR 2030 przewiduje, że szczególne wsparcie rządu zostanie skierowane małe ojczyzny, zwłaszcza te z problemami, na przykład 122 średnie miasta, które według analizy Polskiej Akademii Nauk tracą swoje funkcje społeczno-gospodarcze (w województwie śląskim są to Rydułtowy, Zabrze, Jastrzębie Zdrój, Sosnowiec, Bytom, Świętochłowice) czy popegieerowskie gminy. Powstanie nawet specjalny program ze wsparciem dla obszarów z problemami.

Minister wskazał też na przyszłościowy wymiar strategii.

"Z jednej strony jego zapisy będą podstawą do tworzenia programów operacyjnych finansowanych z budżetu UE po 2020 roku. Z drugiej, perspektywa KSRR wykracza poza horyzont funduszowy. Chcemy mieć nowoczesną politykę rozwoju, przygotowaną na czasy, gdy będziemy bogatsi i środki unijne nie będą dla nas dostępne już w takiej wysokości" – powiedział Kwieciński.

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski podziękował za wsparcie dla regionu w ramach Programu dla Śląska i dobrą współpracę z rządem.

"Dokumenty rządowe wdrażamy w nasze rozwiązania lokalne. Wspólnie diagnozujemy problemy regionu i rozwiązujemy jego specyficzne problemy" – powiedział marszałek.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zwrócił uwagę na konieczność ścisłej współpracy samorządu i rządu przy wdrażaniu takich dokumentów jak KSRR 2030.

"Śląsk ma absolutnie wyjątkowe potencjały rozwojowe, ale nie udawało się tych ich jak dotąd w pełni wykorzystać. Takie dokumenty jak KSRR czy Program dla Śląska pozwolą te potencjały wyzwolić" – ocenił wojewoda.

Więcej informacji o Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego do 2030 roku można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Do tej pory konsultacje dokumentu odbyły się w Warszawie, Tarnowie, Lidzbarku Warmińskim, Rypinie, Kielcach, Białymstoku, Wrocławiu, Kępnie, Opolu, Białej Podlaskiej i Tomaszowie Mazowieckimi Katowicach

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
30.01.2019 14:46 Emilia Chmiel
Pierwsza publikacja:
30.01.2019 14:46 Emilia Chmiel
{"register":{"columns":[]}}