Co łączy słonia leśnego z budową II linii metra?
14.10.2019
Odpowiedzią na tytułowe pytanie są Fundusze Unijne, a dokładniej Program Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). II linia metra powstała przy wsparciu finansowym z funduszy unijnych POIiŚ, a to właśnie podczas budowy warszawskiego metra odkryto kości samicy słonia leśnego. Takich wykopalisk w miejscach prowadzonych inwestycji POIiŚ jest więcej, stąd pomysł na konferencję „POIiŚ o przeszłości”.
Dzisiejszej wydarzenie pokazuje jak przeplata się przeszłość z teraźniejszością i przyszłością. Przeszłość to przedmioty i miejsca, które znaleziono podczas realizacji inwestycji finansowanych ze środków unijnych. Teraźniejszość to właśnie te inwestycje. Przyszłość to przedsięwzięcia, z których będą korzystać mieszkańcy Polski – powiedział minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Relikty osady słowiańskiej, wózek i grzechotka z epoki żelaza, naczynia pucharowe z epoki kamienia, figurka gliniana z epoki brązu to tylko część odnalezionych pod ziemią skarbów, o których mówili prelegenci podczas wydarzenia. Podkreślali również rolę funduszy unijnych w pracach archeologicznych – gdyby nie inwestycje wspierane przez fundusze UE, m.in. te realizowane z POIiŚ, nie byłoby tak szeroko zakrojonych badań w tym zakresie.
Konferencja pokazała jak ważna jest archeologia przy realizacji inwestycji budowlanych. Przy każdym wykopalisku odkrywamy, uczymy się, poznajemy historię. Ideą spotkania - oprócz przedstawienia projektów POIiŚ oraz przybliżenia informacji na temat znalezisk - było zaprezentowanie współpracy instytucji zaangażowanych w prace archeologiczne. Dlatego na konferencji pojawili się pracownicy Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa czy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Konferencja „POIiŚ o przeszłości” odbyła się 11 października w Warszawie. Prelegentami byli między innymi: Jarosław Orliński, dyrektor Departamentu Programów Infrastrukturalnych w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, dr Wojciech Borkowski, wicedyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie oraz Ryszard Naglik z Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Konferencji towarzyszyła wystawa poświęcona odkryciom archeologicznym i ochronie konserwatorskiej inwestycji POIiŚ.