W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Co warto zwiedzić w Polsce? Ostatnie tygodnie lata z Funduszami Europejskimi

28.08.2020

Tegoroczne wakacje są wyjątkowe, ponieważ nawet podczas planowania urlopu trudno jest zapomnieć o pandemii. Dlatego tym razem wielu z nas decyduje się spędzić urlop w Polsce. Góry, Mazury, morze to oczywiste destynacje. Ale gdzie wybrać się, jeżeli chcemy zwiedzić na przykład zachodnią, centralną lub wschodnią Polskę albo do dyspozycji mamy tylko kilka dni? Podpowiedź można znaleźć między innymi w zestawieniu Złote Pinezki Google. Wśród wyróżnionych atrakcji turystycznych nie zabrakło miejsc, w których zostały wykorzystane Fundusze Europejskie.

Pałac na wodzie, Łazienki Królewskie

Polska wersja aplikacji Google Maps ma 15 lat. Z tej okazji powstało zestawienie miejsc najbardziej docenionych przez użytkowników aplikacji. W sumie Google przyznał 16 Złotych Pinezek – po jednej dla każdego województwa. Poniżej prezentujemy kilka z atrakcji turystycznych, które znalazły się w zestawieniu i które otrzymały dofinansowanie z Funduszy Europejskich, zarówno w perspektywie finansowej na lata 2014-2020, jak i 2007-2013.

Królewskie rezydencje i wiejskie chaty

Łazienki Królewskie w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Pałac Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i Filharmonia Opolska to miejsca, które otrzymały Złote Pinezki Google. Łączy je również to, że każde z nich skorzystało z Funduszy Europejskich, a dokładnie z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

Naszą podróż zacznijmy od stolicy. Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich to XVIII-wieczna siedziba króla Stanisława Augusta. Dzięki wsparciu z funduszy unijnych w ostatnich latach przeprowadzono w pałacu i w jego otoczeniu kompleksowe prace konserwatorsko-remontowe. W ramach jednego z trzech projektów powstało również wirtualne muzeum, za pomocą którego są udostępniane zasoby cyfrowe Łazienek Królewskich.

Zamku na Wawelu nie trzeba nikomu przedstawiać. Do tej pory dzięki środkom z POIiŚ zrealizowano dwa projekty – renowację dziedzińca zewnętrznego oraz adaptację budynku na centrum promocji i informacji, a także „Wawel – dziedzictwo dla przyszłości”. Wawel to bardzo popularny punkt na mapie turystycznej Polski. Rocznie odwiedza go ponad 2 miliony osób.

Dzięki unijnemu wsparciu rewitalizacji został poddany zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce. Dwie oficyny, stajnię i teatralnię zaadaptowano do celów kulturalnych i turystycznych. W stylowych wnętrzach XVIII-wiecznej rezydencji można poznać historię rodu Zamoyskich. W Kozłówce na pasjonatów historii czeka również Galeria Sztuki Socrealizmu. Pałac znajduje się 30 kilometrów na północ od Lublina.

Ale nie samymi pałacami żyje turysta. Warto odwiedzić również skansen w Sanoku, gdzie dzięki środkom unijnym zrekonstruowano Rynek Galicyjski. Na terenie tamtejszego Muzeum Budownictwa Ludowego zebrano 26 budynków z końca XIX i początku XX wieku pochodzących z różnych części Galicji.

Środki z POIiŚ umożliwiły także dokończenie modernizacji Filharmonii Opolskiej. Dzięki modernizacji melomani i muzycy mogą korzystać z komfortowych odnowionych przestrzeni. Początek sezonu koncertowego startuje już 4 września.

Nie tylko POIiŚ

Złotymi Pinezkami Googla zostały wyróżnione również miejsca, które skorzystały z innych programów finansowanych w ramach Funduszy Europejskich. Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a dokładnie Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego, była możliwa restauracja Pałacu Branickich w Białymstoku, siedziby Uniwersytetu Medycznego. Prace zakończono w 2007 roku.

Z kolei z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa świętokrzyskiego poddano renowacji Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Zanim zbudowano Wersal, był on największym pałacem w Europie – zgodnie z dawnym podaniem okien miał tyle, ile dni w roku, a pokoi tyle, ile tygodni. Również z RPO, ale dla województwa łódzkiego, jest właśnie odnawiany Pasaż Róży w Łodzi, czyli zaciszny kąt na tyłach gwarnej ulicy Piotrkowskiej.

{"register":{"columns":[]}}