W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Co zrobić, by rozwój miast był zrównoważony?

05.10.2021

Według danych ONZ około 55% ludzi na świecie mieszka w miastach. Do 2050 roku ten odsetek może wynieść nawet 70%. Taki wzrost rodzi wiele wyzwań – klimatycznych, mieszkaniowych, zdrowotnych czy transportowych – na które trzeba znaleźć pilne odpowiedzi. Poszukiwali ich uczestnicy Spain Urban Forum, a wśród nich wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która jako rządowy pełnomocnik odpowiada za organizację Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w 2022 roku.

Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak przy biurku, w tle flagi Polski i UE.

Spain Urban Forum to pierwsze takie wydarzenie w Hiszpanii w całości poświęcone rozwojowi miast. To wydarzenie wysokiej rangi - W Spain Urban Forum biorą udział między innymi premier Hiszpanii Pedro Sanchez oraz Dyrektor Wykonawcza UN-Habitat Maimunah Mohd Sharif Wystąpienie wiceminister Jarosińskiej-Jedynak dotyczyło dwóch kwestii – polskiej wizji polityki miejskiej oraz Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum – WUF) - największego na świecie wydarzenia poświęconego rozwojowi miast, które w czerwcu 2022 roku odbędzie się w Katowicach.

Polska wizja rozwoju miast

Aktualnie w Polsce przygotowujemy Krajową Politykę Miejską do 2030 roku. Projekt tego dokumentu opisuje 11 wyzwań stojących obecnie przed miastami i zawiera listę rekomendacji do wdrożenia. Wszystkie wyzwania, bezpośrednio i pośrednio, odnoszą się do zielonego, ekologicznego i zrównoważonego rozwoju

– powiedziała wiceminister Jarosińska-Jedynak.

11 wyzwań, o których mówiła minister, zgrupowano w 5 obszarach:

  • problemy związane z suburbanizacją,
  • współpraca w ramach obszarów funkcjonalnych,
  • jakość środowiska naturalnego i adaptacja do zmian klimatu,
  • mobilność miejska,
  • promocja działań prospołecznych z naciskiem na potrzeby mieszkaniowe.

Planujemy, że rząd przyjmie Krajową Politykę Miejską w przyszłym roku

– poinformowała wiceminister.

Polska w centrum debaty o miastach

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak wykorzystała Spain Urban Forum do promocji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach.

Mam nadzieję, że w czerwcu przyszłego roku spotkamy się w stolicy Śląska, aby omówić największe wyzwania dla polityki miejskiej. Ważną częścią tego globalnego wydarzenia będzie z pewnością głos krajowych forów miejskich

– zauważyła wiceminister.

Hasło 11. sesji Światowego Forum Miejskiego to „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości.

W Katowicach chcemy mówić przede wszystkim o sprawiedliwej transformacji. Mamy w tej kwestii dużo doświadczeń. Przykładem miasta, które przeszło transformację od typowo górniczego ośrodka do centrum biznesu, usług i innowacji są właśnie Katowice

– powiedziała pełnomocnik rządu ds. WUF11.

Zdaniem wiceminister Jarosińskiej-Jedynak WUF to rodzaj globalnej platformy współpracy i wymiany doświadczeń, która będzie trwała jeszcze długo po zakończeniu wydarzenia. To także mobilizacja do podjęcia konkretnych działań na rzecz miast.

Już dzisiaj zapraszam Państwa do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu

– powiedziała wiceszefowa MFiPR uczestnikom Spain Urban Forum.

Czym jest WUF

Światowe Forum Miejskie to największe na świecie wydarzenie poświęcone rozwojowi miast i drugie największe wydarzenie pod egidą ONZ.

WUF organizowany jest cyklicznie co 2 lata od 2002 roku. 11. sesja odbędzie się w Katowicach od 26 do 30 czerwca 2022 roku. Po raz pierwszy w dwudziestoletniej historii impreza odbędzie się w Europie Środkowej. Gospodarzami poprzednich edycji WUF były Nairobi, Barcelona, Vancouver, Nanjing, Rio de Janeiro, Neapol, Medellin, Kuala Lumpur i Abu Zabi.

WUF gromadzi każdorazowo kilkadziesiąt tysięcy osób. To miejsce spotkań decydentów, autorów najnowocześniejszych rozwiązań, przedstawicieli rządów, władz lokalnych i świata nauki, przedsiębiorców, działaczy społecznych, urbanistów oraz wielu innych ekspertów z całego świata.

Chcesz być na bieżąco z informacjami na temat WUF11? Zachęcamy do zapisania się do newslettera: https://wuf.unhabitat.org/

{"register":{"columns":[]}}