W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czas na innowacje z dotacją Programu Polska Wschodnia

24.07.2020

Za miesiąc rozpocznie się przyjmowanie wniosków w konkursie „Wdrażanie innowacji przez MŚP” Programu Polska Wschodnia. Nowością w tegorocznym naborze będzie możliwość pozyskania uzupełniającego dofinansowania również na wsparcie inwestycji, które pomogą przystosować firmę do funkcjonowania w czasie pandemii.

Napis: dotacje na innowacje w programie Polska Wschodnia, start 25 sierpnia. Pod tekstem 4 zdjęcia w poziomie. Od lewej: fotografia damskich dłoni piszących na laptopie. Obok zdjęcie magazynu ze sprzętem medycznym, dalej fotografia laboratorium. Ostatnie zdjęcie przedstawia wykres na kartce, obok leży linijka i dwa długopisy. Na dole ikonki Twittera i Facebooka, logo Funduszy Europejskich, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Unii Europejskiej oraz flaga RP

Konkurs „Wdrażanie innowacji przez MŚP” skierowany jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą zwiększyć swoją konkurencyjność przez wprowadzenie na rynek innowacyjnego produktu lub wdrożenie innowacyjnego procesu technologicznego. Dzięki dotacji przedsiębiorcy mogą sfinansować każdy z etapów inwestycji – począwszy od analizy rynku przez zakup licencji, prace dostosowawcze po nabycie niezbędnych maszyn i urządzeń.

Innowacje dostępne dla każdej firmy

Aby skorzystać z dotacji i stworzyć innowację, nie trzeba wymyślać niczego od zera – często wystarczy znaleźć nowe zastosowanie dla już istniejących materiałów, czy technologii. Innowacje są dostępne dla każdej firmy.

Wiedzą o tym przedsiębiorcy z Polski Wschodniej. „Wdrażanie innowacji przez MŚP” to jedno z działań w Programie Polska Wschodnia, które cieszy się największą popularnością. Dzięki pozyskanemu do tej pory wsparciu przedsiębiorcy zrealizowali projekty o łącznej wartości 1,2 miliarda złotych, w tym 591,7 miliona złotych to środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dzięki nim firmy działające w Polsce Wschodniej wdrożyły 250 innowacji.

Wsparcie dla firm na czas pandemii

Nowością w tegorocznym konkursie jest możliwość pozyskania uzupełniającego dofinansowania na te inwestycje, które pozwolą dostosować przedsiębiorstwo do funkcjonowania w czasie pandemii. Dotację można przeznaczyć na zakup środków trwałych, usługi doradcze, wartości niematerialne lub prawne. Jest to możliwe na każdym etapie procesu inwestycyjnego.

Sfinansować można między innymi:

  • dostosowanie pomieszczeń do reżimów sanitarnych, w tym zakup urządzeń typu lampy UV, kamery termowizyjne, systemy wentylacji i klimatyzacji, zapewnienie odpowiednich przegród, kurtyn itp.
  • zakup infrastruktury do zastosowania wydajnego internetu, programów do digitalizacji dokumentacji, narzędzi, które usprawnią pracę zdalną
  • zakup narzędzi i oprogramowania do prowadzenia działalności w formie
    e-commerce
  • przeprowadzenie analiz rynkowych i uzyskanie doradztwa w celu odzyskania popytu w trakcie lub po zakończeniu pandemii

Terminy i budżet konkursu

Łączny budżet tegorocznego konkursu to 150 milionów złotych, a maksymalna możliwa do pozyskania przez przedsiębiorcę wartość pojedynczej dotacji to nawet 20 milionów złotych. Przyjmowanie wniosków w konkursie rozpocznie się 25 sierpnia i potrwa do 24 września 2020 roku. Wnioski będzie przyjmować Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Więcej informacji o konkursie 

Program Polska Wschodnia

Jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i ma służyć rozwojowi innowacyjności i konkurencyjności pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Z programu są dofinansowywane projekty nastawione na biznes: aktywizacja start-upów, wdrażanie innowacji w MŚP, zdobywanie zagranicznych rynków, rozwój firm z wykorzystaniem wzornictwa przemysłowego oraz projekty infrastrukturalne: drogi, ekologiczny transport miejski oraz koleje. Całkowity budżet programu to ponad 8 miliardów złotych.

{"register":{"columns":[]}}