W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czyste powietrze - mówimy jak jest

19.06.2019

Pismo z Komisji Europejskiej dotyczące współpracy w ramach tzw. Catching-Up Regions, które wpłynęło do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, nie dotyczy – jak sugeruje prasa – warunków wsparcia walki ze smogiem ze środków Unii Europejskiej. Komisja Europejska zwraca się w nim jedynie z zapytaniem czy strona polska wyraża chęć kontynuowania wsparcia doradczego Banku Światowego w realizacji programu Czyste Powietrze w ramach inicjatywy Catching-Up Regions, którą objęte były województwa małopolskie i śląskie.

Zainteresowanie Komisji Europejskiej wynika z faktu, że wspomniane działania ekspertów Banku Światowego są finansowane przez Komisję Europejską z jej środków. Wskazana w piśmie data określa oczekiwany termin udzielenia odpowiedzi co do woli przedłużenia wspomnianej wyżej współpracy. W żadnym wypadku nie jest to ultimatum Komisji Europejskiej i nie ma w tym piśmie mowy o utracie jakichkolwiek funduszy. Potencjalne możliwości finansowania celów klimatycznych w następnej perspektywie budżetu UE będą wynikiem trwających negocjacji. Formułowanie, na podstawie przywołanego pisma Komisji Europejskiej, wniosków, jakoby Polska traciła pieniądze na walkę ze smogiem nie jest uprawnione.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju jest koordynatorem po stronie polskiej inicjatywy Catching-Up Regions, natomiast wdrożenie programu Czyste Powietrze koordynuje Ministerstwo Środowiska. Ten resort przygotowuje stanowisko w tym zakresie.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
19.06.2019 18:20 Zbigniew Przybysz
Pierwsza publikacja:
19.06.2019 18:20 Zbigniew Przybysz
{"register":{"columns":[]}}