W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Debata o polityce spójności na posiedzeniu Rady UE ds. ogólnych

18.11.2021

Ministrowie odpowiedzialni za politykę spójności spotkali się dziś w Brukseli, by omówić wkład programów polityki spójności w odbudowę gospodarki, transformację ekologiczno-cyfrową oraz spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną. Polskę reprezentował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Na monitorze w sali konferencyjnej minister Grzegorz Puda

Podczas wizyty w Brukseli minister Grzegorz Puda wziął również udział w spotkaniu koordynacyjnym V4 przed posiedzeniem Rady UE ds. ogólnych.

Polityka spójności wspiera inwestycje, z których codziennie korzystają miliony Europejczyków. Odgrywa ważną rolę w rozwoju gospodarki UE, pomaga wzmacniać jej pozycję na arenie międzynarodowej oraz budować zaufanie obywateli wobec instytucji unijnych. Dlatego istotne jest, by była odpowiednio powiązana z innymi instrumentami UE, co pozwoli zmniejszyć różnice rozwojowe

– powiedział minister Grzegorz Puda podczas posiedzenia Rady UE ds. ogólnych.

Podczas debaty dyskutowano również o tym, jak należy adresować zróżnicowane potrzeby poszczególnych regionów i terytoriów oraz wdrażać fundusze UE bliżej obywateli.

Szef Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej zauważył, że spójność w budżecie UE to fundament sukcesu działań Unii Europejskiej.

Można go osiągnąć poprzez stworzenie jednolitych reguł dla różnych programów i funduszy finansowanych z budżetu UE. Tymi zasadami powinniśmy kierować się na wszystkich etapach – od tworzenia przepisów prawnych, po programowanie i wdrażanie

– dodał minister Grzegorz Puda.

Minister zaznaczył, że przedmiotem umowy pomiędzy Komisją Europejską a państwem członkowskim powinno być przede wszystkim „co zamierzamy osiągnąć”, a nie „jak zamierzamy osiągnąć”.

Uzgodnienie kamieni milowych i wskaźników powinno być w tym procesie najistotniejsze. Swoboda w sposobie osiągania rezultatów powinna dawać państwom członkowskim wystarczającą elastyczność, żeby uwzględnić specyficzne uwarunkowania rozwojowe

– dodała minister Grzegorz Puda.

Rada do Spraw Ogólnych koordynuje przygotowania do szczytów Rady Europejskiej. Składa się głównie z ministrów spraw europejskich ze wszystkich państw UE.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}