Debata o przyszłości krajowej polityki regionalnej i polityki spójności UE
28.02.2024
Wnioski z prac OECD, w tym z raportu Regional Outlook 2023, stanowiły główny temat seminarium nt. zróżnicowań regionalnych w krajach należących do OECD. W spotkaniu uczestniczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko, a także eksperci, przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych.
Podczas spotkania przedstawiciele OECD zaprezentowali wnioski i rekomendacje wynikające z raportu Regional Outlook 2023 – The Longstanding Geography of Inequalities oraz z warsztatów organizowanych przez OECD dotyczących wymiaru terytorialnego (place-based policies for the future).
Seminarium było okazją do dyskusji na temat priorytetów i postulatów w zakresie prowadzonej polityki regionalnej kraju i polityki spójności po 2027 r. oraz stanowiło istotny wkład w kontekście prac nad krajowymi dokumentami strategicznymi w obszarze polityk rozwoju.
Przyszłość polityki regionalnej i polityki spójności
Polityka regionalna powinna reagować w odpowiedni sposób na globalne trendy takie jak m.in. zmiany demograficzne i klimatyczne, cyfryzacja oraz kryzysy, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia (pandemia COVID, wojna w Ukrainie). W tym kontekście w MFiPR trwają prace nad Koncepcją Rozwoju Kraju 2050. Dokument ten określa długookresową wizję rozwoju Polski do 2050 roku. Rozpoczęto również prace nad aktualizacją średniookresowej strategii rozwoju kraju.
Równocześnie na forum Unii Europejskiej trwa dyskusja nt. przyszłości polityki spójności po 2027 r. Polski rząd również przygotowuje swoje stanowisko ws. przyszłości polityki spójności, a także plan działania związany z przewodnictwem naszego kraju w Radzie UE w I połowie 2025 r. Będzie to okazja do promocji kluczowych dla Polski postulatów, w tym rozwiązań wspierających rozwój regionów w polityce spójności po 2027 roku.
Współpraca z OECD
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej od wielu lat współpracuje z OECD na forum Komitetu Polityki Rozwoju Regionalnego oraz w ramach jego grup roboczych. Dzięki tej kooperacji OECD przygotowało dla Polski wiele raportów, w tym mi.in. „Przegląd Rozwoju Terytorialnego Polski” (2008), „Przegląd rozwoju miast w Polsce” (2010) oraz „Przegląd rozwoju obszarów wiejskich w Polsce” (2018) i „Powiązania miejsko-wiejskie w Polsce (2022)”. Te publikacje stanowiły istotny wkład w programowaniu instrumentów wspierających rozwój terytorialny Polski, które były też dofinansowane ze środków UE.