Deklaracja Prostego Języka – mamy nowego sygnatariusza
23.01.2020
Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec podpisał Deklarację Prostego Języka. W ten sposób stał się 29. sygnatariuszem tego dokumentu. Podpisanie deklaracji odbyło się 23 stycznia w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. W wydarzeniu wzięła udział minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Bardzo mnie cieszy, że instytucje, dla których dobro pacjenta jest najważniejsze, będą się starać wprowadzać standardy prostej komunikacji. Równy dostęp do służby zdrowia dla każdego to jeden z filarów naszego programu Dostępność Plus – mówiła podczas uroczystości minister Jarosińska-Jedynak. – Zależy nam, aby każdy pacjent, bez względu na wiek, stopień niepełnosprawności czy czasowe ograniczenia mobilności, mógł mieć takie same szanse na informacje na temat swojego zdrowia i leczenia.
Czym jest Deklaracja Prostego Języka?
Podpisanie deklaracji oznacza, że instytucje przystępujące do porozumienia zobowiązują się do propagowania idei prostego języka w swoich instytucjach, a także wśród osób, z którymi współpracują. Głównym celem tej inicjatywy jest upraszczanie komunikatów skierowanych do obywateli. Deklaracja jest również próbą uwrażliwienia pracowników na potrzeby innych osób, bez względu na wiek, poziom niepełnosprawności czy wykształcenia.
Do tej pory dokument podpisało 28 instytucji, w tym ministerstwa, urzędy wojewódzkie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Polska Agencja Prasowa czy Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.
Inicjatorem powstania Deklaracji Prostego Języka było Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Pierwszy taki dokument został podpisany 3 października 2018 roku.