Dobre wyniki Programu Polska Wschodnia
10.05.2021
Program Polska Wschodnia (POPW) jest obecnie na drugim miejscu pod względem wartości rozliczonych środków oraz przekazanych do Komisji Europejskiej poświadczonych wniosków o płatność wśród wszystkich programów krajowych. O tym jak przebiega jego realizacja rozmawiano podczas XIII posiedzenia Komitetu Monitorującego Programu Polska Wschodnia. Spotkaniu przewodniczyła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Program Polska Wschodnia udzielił wsparcia trzem tysiącom przedsiębiorców, u których powstają nowe miejsca pracy. W ich firmach wdrażane są innowacyjne rozwiązania oraz wyniki prac B+R. Program przyczynił się również do poprawy komfortu życia mieszkańców Polski Wschodniej i przyjezdnych, który korzystają z nowo wybudowanych i przebudowanych dróg wojewódzkich, wyremontowanych dworców oraz przystanków kolejowych
– mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Program Polska Wschodnia w 2020 roku
Od początku realizacji programu ukończono już dwa tysiące projektów. Nie tylko przedsiębiorcy korzystali ze środków dostępnych w ramach POPW. Sprawne wydatkowanie dotyczyło również miast wojewódzkich Polski Wschodniej. Zrealizowano wiele inwestycji, takich jak na przykład Rozwój systemu transportu publicznego w Rzeszowie, Rozwój infrastruktury transportu publicznego w Kielcach, a także Modernizację dworca kolejowego w Białymstoku.
Realizacja programu przebiegała zgodnie z wcześniej założonymi celami. Do końca ubiegłego roku zakontraktowano środki o wartości 7,9 miliarda złotych. W maju 2021 r. kwota ta osiągnęła 8,1 miliarda złotych. W samym 2020 r. w umowach o dofinansowanie podpisanych z przedsiębiorcami zakontraktowano środki o wartości 850 milionów złotych, co było m.in. efektem ogłoszenia 7 konkursów dla przedsiębiorców.
Miniony rok upłynął pod znakiem zmagań z pandemią i jej skutkami gospodarczymi. Również w programie Polska Wschodnia podjęto działania wspierające firmy będące w trudnej sytuacji. W POPW przeznaczono około 200 milionów złotych na wsparcie bieżącej działalności przedsiębiorców.
Co dalej?
Realizacja dwóch dotychczasowych edycji programu dedykowanego Polsce Wschodniej miała pozytywny wpływ na przyspieszenie rozwoju gospodarczego makroregionu. Aby utrwalić ten dobry trend, przygotowywany jest kolejny program – Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027. Właśnie zakończyły się jego konsultacje społeczne. Jeszcze w tym roku program zostanie przekazany Komisji Europejskiej do negocjacji i zatwierdzenia.
Więcej informacji nt. nowego programu na stronie PolskaWschodnia.gov.pl.
Więcej o przyszłej perspektywie na portalu Funduszy Europejskich.