W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dobre zmiany w ustawie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność

MIiR będzie rekomendował przyjęcie części poprawek poselskich do zgłoszonego w ubiegłym roku senackiego projektu nowelizacji ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Na gruntach należących do Skarbu Państwa bonifikata za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nie będzie niższa niż zaproponowana przez lokalny samorząd.

Wiceminister Artur Soboń mówił podczas spotkania z dziennikarzami, że jeżeli lokalny samorząd zdecyduje o wyższej bonifikacie niż 60 proc. proponowanych przez Skarb Państwa, to automatycznie na tym terenie zostanie ona podwyższona przez wojewodę do "samorządowego" poziomu.

Zapowiedział, też zmiany dotyczące ujednolicenia zasad udzielania bonifikat na przekształcenie garaży i miejsc postojowych.

"Wprowadzimy zasadę, w której samorząd dostanie możliwość udzielenia bonifikaty na przekształcenie garażu, czy miejsca postojowego w sposób jednoznaczny, natomiast na gruntach Skarbu Państwa takie bonifikaty będą wprost z ustawy wynikały" - powiedział Soboń.

Wiceminister mówił też, że zostanie wprowadzony mechanizm, który jest odpowiedzią na podwyżkę opłat za użytkowanie wieczyste, która miała miejsce pod koniec ubiegłego roku już po wejściu w życie ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność.

"Wszędzie tam, gdzie informacje o podwyżkach dotarły już po nowym roku, czyli w momencie w którym nie było już użytkowania wieczystego, wszędzie tam postępowania zostaną umorzone i mieszkańcy nie będą mieli tych podwyżek" - stwierdził Soboń.

Jak wyjaśnił taka podwyżka powodowałaby dodatkową niesprawiedliwość.

"Nie może być takiej sytuacji, że ktoś odebrał i mu skutecznie doręczono, a komuś nie doręczono skutecznie i na takiej nieruchomości będą dwie różne sytuacje, ktoś kto będzie miał wyższą opłatę i ktoś kto będzie miał niższą opłatę. Jeśli nawet jeden mieszkaniec nie będzie skutecznie powiadomiony o podwyżce to wtedy umarzamy całe to postępowanie" - dodał.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
31.01.2019 12:36 Emilia Chmiel
Pierwsza publikacja:
31.01.2019 12:36 Emilia Chmiel
{"register":{"columns":[]}}