W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność Plus – poradnik dla kultury

20.01.2022

W jaki sposób udostępniać instytucje kultury? Fundacja Kultura Bez Barier wraz z ekspertami i organizacjami zajmującymi się dostępnością przygotowała poradnik, któremu patronują Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zachęcamy do skorzystania z zawartych w nim wskazówek dla kultury dostępnej.

grafika symbolizująca kulturę dostępną

"Poradnik dla sektora kultury w zakresie zapewniania dostępności" pomoże w prowadzeniu regularnej działalności instytucji kultury, ułatwi odpowiedź na pytania jak przygotować wystawę lub warsztat artystyczny, aby były dostępne. Podpowiada przepisy prawa i przykłady dobrych praktyk.

Publikacja którą dziś oddajemy to kolejny element, który mamy nadzieje przyczyni się do osiągania coraz liczniejszych dostrzegalnych efektów Programu Dostępność Plus. Od 3 lat, dzięki środkom unijnym i krajowym, usuwamy bariery i zapewniamy dostępność w aspekcie architektonicznym, cyfrowym i informacyjno-komunikacyjnym w budynkach wielorodzinnych, szpitalach, szkołach, transporcie publicznym, urzędach, czy w przestrzeni publicznej miast - chcemy żeby do tego grona jak najliczniej dołączały instytucje kultury

– podkreśla wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Słowo zachęcające do zapoznania się z poradnikiem przygotowali ministrowie zaangażowani w powstanie publikacji. Gorąco zachęcamy zarówno do lektury listów jak i samego poradnika który znajdziecie Państwo na stronie Programu Dostępność Plus.

Słowo wstępne Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego

Wicepremier Piotr Gliński

W ostatnich latach polskie instytucje kulturalne, m.in. dzięki rekordowemu wsparciu państwa, rozwijają się coraz dynamiczniej. Powstają nowe muzea i galerie sztuki, a w nich znakomite wystawy. Polska jest organizatorem wielkiego Koncertu Chopinowskiego, skupiającego uwagę całego muzycznego świata. Z roku na rok zwiększa się liczba zabytków wpisanych na polską listę Pomników Historii i na światową listę UNESCO. Kultura staje się nam coraz bliższa i coraz chętniej w niej uczestniczymy.

Od kilku lat Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej prowadzą działania, dzięki którym bogata i różnorodna oferta instytucji kultury staje się jeszcze bardziej dostępna. Dla wszystkich, również dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Dziś oddajemy w Państwa ręce poradnik, który pokazuje, jak usuwać bariery i czynić Państwa instytucje miejscem otwartym dla każdego. Wierzę, że wdrożenie opisanych w niniejszym poradniku rozwiązań sprawi, że osoby z niepełnosprawnościami będą mogły w pełni i na równych prawach uczestniczyć w życiu kulturalnym.

Piotr Gliński, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Słowo wstępne Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej

wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Szanowni Państwo,

mam przyjemność poinformować, że oddajemy w Państwa ręce nową publikację dotyczą dostępności. Tym razem dotyczy ona sektora kultury, którego działalność jest tak samo różnorodna, jak sposób organizacji podmiotów tej części usług społecznych. Właśnie z tego powodu zachęcam do lektury i wykorzystania zaleceń oraz dobrych praktyk, których pełen jest „Poradnik dla sektora kultury w zakresie zapewniania dostępności” zarówno przedstawicieli publicznych instytucji kultury, jak i organizacji pozarządowych oraz wszystkich innych organizujących działania kulturalne.

Wierzę, że nasza publikacja przyczyni się do jeszcze szerszego rozpropagowania idei dostępności, która jest priorytetowym działaniem MFiPR. Chcemy, aby stała się ona powszechna i dotyczyła coraz to nowych obszarów polityk społecznych. Wierzę, że poprzez dostępność budowana jest spójność społeczna, ale także poprawiana sukcesywnie jakość życia wszystkich obywateli, także tych ze szczególnymi potrzebami.

Jednocześnie chcę podziękować za współpracę Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Autorom oraz wszystkim podmiotom konsultującym tekst - Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacji De Facto w Płocku. Wszystkie zgłoszone zastrzeżenia i sugestie pomogły ulepszyć publikację, a zwłaszcza zwiększyć jej użyteczność, którą - mam nadzieję - Państwo docenią.

Życzę dobrej lektury oraz wielu dostępnych dla możliwie szerokiej publiczności wydarzeń artystycznych.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej

Materiały

Poradnik dla sektora kultury - dostępność
Poradnik​_dla​_sektora​_kultury​_w​_zakresie​_zapewniania​_dostępności​_ostateczny​_z​_logo​_27​_01​_2022.pdf 12.64MB
{"register":{"columns":[]}}