Dostępność Plus dla zdrowia
15.12.2021
- Mam nadzieję, że wszystkie nasze działania w rządowym programie Dostępność Plus przyczynią się do zmiany sposobu myślenia o dostępności jako inwestycji w naszą wspólną przyszłość - mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas konferencji „Zdrowa rodzina w zdrowej Europie”.
Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że program Dostępność Plus, który koordynuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, obejmuje ponad 100 inicjatyw angażujących środki o wartości ponad 9 miliardów złotych. To szacowane koszty inwestycji, które poprawią dostępność. Te pieniądze pozwolą usunąć bariery architektoniczne i zapewnić dostępność w szkołach, uczelniach, przychodniach, szpitalach, urzędach, budynkach wielorodzinnych, na dworcach kolejowych i w przestrzeni publicznej miast.
Jedną z inicjatyw w programie jest projekt Dostępność Plus dla zdrowia, w którym ponad 300 szpitali i przychodni otrzyma granty na rozwiązania ułatwiające obsługę osób z różnymi niepełnosprawnościami
- wyjaśniła wiceminister.
Wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej przypomniała, że kluczową rolę w realizacji programu Dostępność Plus odgrywa ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Dzięki niej instytucje publiczne są zobligowane do zapewnienia dostępności w swoich budynkach. Ustawa zobowiązuje również do świadczenia usług publicznych bez barier, utrudniających korzystanie z nich przez osoby z niepełnosprawnościami, starsze czy z innych względów potrzebujące doraźnej pomocy.
Funkcjonuje także Fundusz Dostępności, za pomocą którego likwidowane są bariery architektonicznych w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej.
Międzynarodowa konferencja naukowa „Zdrowa rodzina w zdrowej Europie”, zorganizowana przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, odbywa się w dniach 15-16 grudnia 2021 r.