Drugie posiedzenie Podkomitetu ds. wymiaru terytorialnego
06.07.2023
W dniu 6 lipca 2023 r. w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej odbyło się II posiedzenie Podkomitetu ds. wymiaru terytorialnego.
Podkomitet został powołany decyzją Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej, w jego skład wchodzą przedstawiciele regionów i resortów. Podkomitet jest forum dyskusji i współpracy administracji krajowej z samorządami województw w celu wypracowywania rekomendacji dotyczących polityk sektorowych i polityki regionalnej.
W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele związków jednostek samorządu terytorialnego, takich jak Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Samorządów Polskich, Związek Województw RP czy Związek Gmin Wiejskich RP.
W ramach zadań Podkomitetu, do których należy monitorowanie Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030, na spotkaniu przedstawiono wnioski z „Rocznego raportu regionalnego 2022” dotyczące m.in. charakterystyki sytuacji społeczno-gospodarczej i przestrzennej regionów, miast i obszarów wiejskich; analizy wykorzystania funduszy unijnych w obszarach strategicznej interwencji (OSI) i innych jednostkach terytorialnych; wsparcia OSI w polityce rozwoju regionalnego. Dodatkowo w celu przedstawienia trendów w rozwoju społeczno-gospodarczym na obszarach wiejskich w Polsce, zaprezentowany został raport „Monitoring rozwoju obszarów wiejskich. Etap IV. Dekada przemian”.
Na spotkaniu podjęto również dyskusję nad wypracowaniem rekomendacji dotyczących skuteczności, efektywności i użyteczności wdrażanej interwencji i stosowanych instrumentów w politykach sektorowych i polityce regionalnej. W ramach dyskusji przedstawiono wnioski płynące z realizowanych przez MFIPR projektów, takich jak: Centrum Wsparcia Doradczego Plus, Program Rozwój Lokalny czy Partnerska Inicjatywa Miast, a także wyniki prac Komitetu Polityki Rozwoju Regionalnego OECD i grup jego roboczych. Przedstawiono również narzędzie „Ocena wpływu terytorialnego polityk publicznych (Territorial Impact Assessment – TIA)”. Dodatkowo w dyskusji nt. wymiaru terytorialnego polityk sektorowych i polityki regionalnej udział wzięli przedstawiciele regionów i resortów.
Prace Podkomitetu i ich rezultaty posłużą zarówno wypracowaniu przedmiotowych rekomendacji, jak również przygotowaniu wkładu merytorycznego do programu polskiej prezydencji w Radzie UE (w pierwszej połowie 2025 r.), szczególnie w odniesieniu do europejskiego wymiaru polityki regionalnej.