Dyskusja o zielonych inwestycjach w Partnerstwie Publiczno-Prywatnym
21.06.2022
W siedzibie MFiPR odbyła się konferencja ekspercka „Zielone Inwestycje w PPP”. Wydarzenie zgromadziło, zarówno w siedzibie resortu jak również on-line, bardzo liczne grono ekspertów i osób zainteresowanych tematyką partnerstwa publiczno-prywatnego, w szczególności przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej oraz sektora prywatnego.
Konferencję otworzył Robert Dzierzgwa, Dyrektor Departamentu PPP w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Głównym celem jest zwiększenie skali inwestycji w formule PPP przy założeniu podwyższenia ich efektywności oraz maksymalizacji korzyści ekonomiczno-społecznych
– powiedział Robert Dzierzgwa, Dyrektor Departamentu PPP w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, podczas inauguracji konferencji. Przedstawił też założenia do aktualizacji Polityki PPP do 2030 r.
Natomiast o zielonych inwestycjach w Europie mówiła Lilianna Bogusz, ekspert Europejskiego Centrum PPP (EPEC).
Polska jest bardzo istotnym punktem na mapie Europy. W roku 2021 Polska była czwartym beneficjentem finansowania Europejskiego Banku Inwestycyjnego. EBI zwiększa procent „zielonego finansowania” czwarty rok z rzędu
- powiedziała Lilianna Bogusz.
Z kolei Robert Abramowski z MFiPR zaprezentował stan rynku PPP w Polsce i Europie w oparciu o Raport z rynku PPP, opracowywany cyklicznie przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
O szansach i wyzwaniach dla rozwoju samorządu w Polsce w obecnej sytuacji mówił natomiast Andrzej Porawski, Dyrektor Biura w Związku Miast Polskich.
Zielona transformacja miast jest to szansa, która stoi przed nami. Zmniejsza się pula dochodów własnych, którymi możemy swobodnie dysponować, ale otwierają się inne szanse, które musimy dobrze wykorzystać
- podsumował Andrzej Porawski.
Podczas debaty poświęconej finansowaniu projektów PPP i perspektywom w obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej, w której uczestniczyli eksperci: Lilianna Bogusz z Europejskiego Centrum PPP, Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Anna Łopaciuk z Banku Gospodarstwa Krajowego, Marcin Borek z Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Sławomir Listkiewicz z PEKAO S.A., dyskutowano o wpływie obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej w Polsce i na świecie na podmioty publiczne i ich plany związane z realizacją projektów PPP, czy oferty składane przez partnerów prywatnych będą akceptowalne cenowo i czy będzie dochodziło do zamknięcia finansowego tych inwestycji.
O jednym ze sposobów na zmniejszenie poziomu wydatków po stronie publicznej projektu mówił przedstawiciel naszego ministerstwa Krzysztof Mierkiewicz. Przedstawił możliwości łączenia PPP ze środkami UE w kontekście nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027.
W trakcie debaty "PPP - związek na lata - czyli jak mądrze zarządzać inwestycją PPP" paneliści starali się odczarować zagadnienie zarządzania umową o PPP i wskazać kluczowe czynniki sukcesu prawidłowego zarządzania tego typu kontraktami. W dyskusji udział wzięli Ewelina Łagoda z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Adrianna Mierzwa-Bronikowska Partner z DLA Piper, Alina Sarnacka – niezależny ekspert ds. PPP, Grzegorz Szuplewski – Burmistrz Miasta Piastowa i Marcin Podlecki – z Mota-Engil Real Estate Management.
Materiały
Więcej informacji na temat partnerstwa publiczno-prywatnego znajduje się na stronieRaport z rynku PPP