Działamy odpowiedzialnie – zdrowie
10.10.2019
Od 10 do 16 października promujemy odpowiedzialne postawy konsumenckie w obszarze "Zdrowie". To kolejna odsłona kampanii edukacyjnej rozpoczętej przez Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju.
Przede wszystkim profilaktyka! Październik jest w Polsce i na świecie miesiącem walki z rakiem piersi, najczęstszym nowotworem wśród kobiet. O roli zdrowego trybu życia, bez nadmiaru stresu, ale za to z codzienną dawką ruchu i zdrową dietą, przypominają Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony 10 października (ustanowiony przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego) oraz Światowy Dzień Walki z Otyłością przypadający na 11 października (promowany przez World Obesity Federation).
W trosce o środowisko, zdrowie i bezpieczeństwo każdego z nas kontynuujemy pięciotygodniową kampanię promującą "odpowiedzialną konsumpcję". Zestaw wskazówek i propozycji działań, jakie może podjąć każdy z nas na co dzień jest pomocą do wprowadzenia zmiany. Zrównoważony rozwój to droga, którą musi uświadomić sobie każdy z nas. Każdy z nas ma realny wpływ na rozwój – mówi Jerzy Kwieciński, Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju.
Tematyce zdrowotnej w kontekście odpowiedzialnej konsumpcji poświęcamy drugą z pięciu broszur, przygotowanych przez Grupę Roboczą ds. Konsumenckich przy Zespole ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw, któremu przewodniczy Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju. Współautorami opracowań są organizacje społeczeństwa obywatelskiego, instytucje publiczne, firmy oraz uczelnie. Prace koordynuje Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Broszura "Zdrowie" z cyklu "Odpowiedzialny konsument" zwraca uwagę na to, że zdrowie i ekosystem, w którym żyjemy, są od siebie zależne. Pokazuje, w jaki sposób zanieczyszczenie środowiska oraz zmiany klimatu przekładają się na konkretne ryzyka i schorzenia. Świadomość zagrożeń, a jednocześnie znajomość sposobów zaradczych najczęściej motywują do działania, które może być kluczem do sukcesu, a w tym przypadku kluczem do zdrowia. Broszura uświadamia skalę współczesnych problemów zdrowotnych, ale wskazuje również, że nadal wiele leży w nas.
Odpowiedzialny konsument nie tylko wie, co może zrobić dla swojego zdrowia, ale także, jako nabywca produktów farmaceutycznych, wie jak nie zanieczyszczać środowiska groźnymi odpadami medycznymi. Rozumiejąc wpływ środowiska na zdrowie własne i innych ludzi, z jeszcze większą troską odnosi się do otaczającej przyrody, ograniczając negatywny wpływ. Postawy promowane w materiale zachęcają do zmiany stylu życia na taki, który jednocześnie służy zdrowiu i środowisku naturalnemu.
Treści zawarte w broszurze Odpowiedzialny konsument „Zdrowie” odpowiadają na zainteresowania Polaków, którzy w badaniu ankietowym, spośród 17 celów zrównoważonego rozwoju (ang. SDGs), wskazali na cel 3. „Dobre zdrowie i jakość życia” jako najważniejszy na drodze do zrównoważonego rozwoju.
Zachęcamy do zapoznania się z animacją na temat zdrowia oraz informacjami zawartymi w broszurze. Zainspirował Cię ten temat? Sięgnij po więcej informacji w broszurze "Zdrowie". Zachęcamy do przekazywania broszur i animacji dalej. Im więcej osób włączy się we wzmacnianie trendu zrównoważonej konsumpcji, tym większa szansa na realną zmianę.
Materiały
Badanie ankietowe na temat celów zrównoważonego rozwojuBroszury Odpowiedzialny Konsument