Dzieci bezpieczne w sieci
22.08.2019
Według najnowszych badań dzieci i młodzież spędzają w internecie średnio ponad cztery godziny dziennie. Mogą tam z łatwością dotrzeć do nieodpowiednich treści. O tym, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci, mówił m.in. wiceminister inwestycji i rozwoju Waldemar Buda podczas spotkania w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim.
– Chcemy zwrócić uwagę rodziców na niebezpieczeństwa, na które w internecie mogą być narażone dzieci. Dbajmy w równym stopniu zarówno o to, co się dzieje na ulicach i w przestrzeni publicznej, jak i o to, co się dzieje w sieci – apelował wiceminister Waldemar Buda.
Z raportu z badania „Nastolatki 3.0” przygotowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK wynika, że co piąty młody człowiek w Polsce miał do czynienia z tak zwanymi patostreamami, czyli materiałami wideo epatującymi przemocą i wulgaryzmami. Dużym zagrożeniem w internecie jest również cyberprzemoc, do której zalicza się na przykład straszenie, poniżanie czy robienie zdjęć bez czyjejś zgody.
Nielegalne treści w internecie można zgłaszać między innymi do zespołu ekspertów NASK prowadzących punkt kontaktowy Dyżurnet.pl. Z kolei Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało specjalną kampanię dotyczącą bezpiecznego korzystania z internetu „Nie zagub dziecka w sieci”, w ramach której powstały materiały o tym, jak opiekować się dziećmi w świecie online.
„Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci” to ogólnopolska kampania edukacyjna, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Program zakłada koordynację działań w tym zakresie, a także szerzenie wiedzy o zagrożeniach w sieci. W spotkaniu, które odbyło się 21 sierpnia w Łodzi, uczestniczył wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.