W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzięki zmianom w FERS polskie szkoły będą gotowe na przyjęcie większej liczby uczniów z Ukrainy

16.07.2024

Rada Ministrów przyjęła dzisiaj uchwałę w sprawie projektu zmian programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS), przedłożoną przez Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej. Projekt zmiany został wypracowany wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej i zakłada sfinansowanie z funduszy unijnych wsparcia dla szkół i nauczycieli, aby lepiej przygotować się do przyjęcia zwiększonej liczby dzieci z Ukrainy. Przeznaczymy na ten cel 500 mln złotych.

Premier Donald Tusk wita się z minister Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz

Zmiany te są powiązane z nowelizacją ustawy, która uzależnia  wypłatę świadczenia wychowawczego 800 plus od uczęszczania przez dziecko z Ukrainy do polskiej szkoły. Ministerstwo Edukacji Narodowej szacuje, że dzięki temu liczba uczniów z Ukrainy w polskich szkołach może wzrosnąć nawet o około 60 tysięcy.

Proces przygotowania placówek do przyjęcia tak dużej grupy nowych osób z Ukrainy będą wspierały fundusze unijne w ramach FERS. Zakładamy, że 500 mln zł pozwoli nam objąć wsparciem co najmniej 29 tys. dzieci, które rozpoczną naukę w polskich szkołach.

Na poziomie krajowym zakres i warunki działań określi program opracowany i wdrażany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Pozwoli on na stworzenie uczniom z Ukrainy bezpiecznych warunków do nauki i budowania relacji z rówieśnikami.

Według wstępnych założeń MEN, program obejmie:

  • zatrudnienie w szkołach asystentów międzykulturowych, którzy będą diagnozować problemy w adaptacji uczniów i pomagać w ich rozwiązaniu,
  • szkolenia i materiały metodyczne dla nauczycieli dotyczące pracy z uczniami z doświadczeniem migracyjnym lub uchodźczym,
  • profilaktykę zaburzeń zdrowia psychicznego oraz wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dla dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracyjnym lub uchodźczym.

Faktyczne uruchomienie wsparcia uzależnione jest jeszcze od akceptacji zmiany programu przez Komisję Europejską. Dzięki dzisiejszej decyzji Rady Ministrów, możemy rozpocząć negocjacje z Komisją. Już teraz prowadzone są w tej sprawie rozmowy robocze. Liczymy, że jesienią KE przyjmie zmieniony program.

{"register":{"columns":[]}}