Dzień Samorządu Terytorialnego
27.05.2020
Jak co roku 27 maja świętujemy rocznicę odrodzenia się demokratycznego samorządu. Tegoroczne święto jest wyjątkowe. Mija 30 lat od pierwszych w pełni wolnych wyborów samorządowych w III Rzeczpospolitej. Z tej okazji w Kancelarii Prezydenta odbyło się uroczyste posiedzenie zespołu do spraw wypracowania zmian w przepisach dotyczących działalności samorządu terytorialnego. W wydarzeniu wzięła udział minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Dzięki sprawnie funkcjonującym samorządom mamy dzisiaj lepszą Polskę – mówiła minister.
Szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej podkreślała znaczenie działań podejmowanych przez samorządy terytorialne dla rozwoju gospodarki. Mówiła o źródłach finansowania inwestycji samorządowych. Zwracała też uwagę na dobre wykorzystanie środków unijnych.
Jednostki samorządu terytorialnego, obok przedsiębiorców, są największymi beneficjentami środków z polityki spójności – podkreśliła minister.
Małgorzata Jarosińska-Jedynak przypomniała, że Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej dba o to, by cała Polska rozwijała się w sposób zrównoważony i równomierny. Takie kierunki polityki regionalnej państwa wyznacza Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego do 2030 roku.
Celem strategii jest zwiększenie spójności rozwoju kraju, czemu towarzyszy wzrost konkurencyjności regionów oraz poprawa sprawności administracji samorządowej – mówiła.
Minister Jarosińska-Jedynak deklarowała, że niezależnie od kwoty, jaka przypadnie Polsce w nowym rozdaniu funduszowym, będziemy wspierać wszystkie inicjatywy na rzecz wzmocnienia i wykorzystania potencjałów oraz niwelowania barier rozwojowych, które są odczuwalne w skali nie tylko makro, lecz także na poziomie lokalnym.
Odniosła się również do sytuacji gospodarczej wynikającej z pandemii i pomocy rządowej dla samorządów.
Chcemy wszystkie podmioty, które skorzystały z funduszy unijnych, przeprowadzić przez gospodarcze turbulencje spowodowane COVID-19 – mówiła minister i dodała, że specustawa funduszowa, przygotowana w MFiPR, zapewnia większą elastyczność dla wnioskodawców i beneficjentów, którzy będą mogli dokończyć rozpoczęte projekty z maksymalną możliwą efektywnością.
Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że działania określone w Funduszowym Pakietem Antywirusowym uzupełniają Tarczę Antykryzysową przygotowaną przez rząd.