Efekty współpracy naukowo-badawczej między Polską a Norwegią. Podsumowanie wdrażania Programu „Badania Stosowane”
14.11.2024
Fundusze Norweskie i Fundusze Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) pozwalają od lat rozwijać międzynarodową współpracę na polu nauki. Od 2014 r. dzięki konkursom w ramach programu Badania Stosowane wybrano ponad 80 innowacyjnych projektów z udziałem ok. 1650 naukowców. W konferencji podsumowującej wdrażanie programu uczestniczył wiceminister Konrad Wojnarowski.
Program finansowany jest ze środków Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W kończącym się właśnie programie przeznaczono na polsko-norweskie projekty ponad 77,7 mln euro (ok. 337,28 mln zł). Program znacząco przyczynił się do rozwoju innowacyjnych rozwiązań i technologii wpływających na gospodarkę i społeczeństwo.
W ramach obszaru badań ogłoszono 4 konkursy:
- POLNOR 2019 – wspólne polsko-norweskie projekty badawcze w obszarach: zdrowie i opieka społeczna, przemysł i technologie informacyjne, energia, transport i klimat, żywność i zasoby naturalne, rozwój społeczny i gospodarczy, pojazdy bezzałogowe.
Wybrano 38 projektów do dofinansowania w wysokości 49,7 mln euro.
- POLNOR CCS 2019 – wspólne polsko-norweskie projekty badawcze w obszarze wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.
Wybrano 6 projektów do dofinansowania na kwotę 11,8 mln euro.
- Idealab – przełomowe, interdyscyplinarne projekty badawcze, tematyka konkursu: „Miasta przyszłości: usługi i rozwiązania”.
Kluczowym elementem formuły IdeaLab były interaktywne warsztaty z udziałem uczestników z różnych dyscyplin i środowisk oraz zespół ekspertów zewnętrznych i interesariuszy, organizowane w celu wprowadzania nowych podejść do wyzwań badawczych. Wybrano 6 projektów do dofinansowania w wysokości 10,5 mln euro.
- Small Grant Scheme 2020 - fundusz małych grantów dla kobiet-naukowców w stosowanych naukach technicznych.
Wybrano 31 projektów do dofinansowania na kwotę 5,7 mln euro.
Wzmocnienie międzynarodowej współpracy, zacieśnienie relacji polskich i norweskich instytucji badawczych oraz przedsiębiorstw to kluczowe osiągnięcie Programu Badania Stosowane. Dzięki finansowaniu z Programu nawiązano liczne partnerstwa z instytucjami badawczymi i przedsiębiorstwami z Norwegii. Wspólne projekty badawcze przyczyniły się także do wymiany doświadczeń, czego efektem są innowacyjne rozwiązania
– mówił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski.
Jak podkreślił wiceminister Wojnarowski, Program dodatkowo umożliwił wsparcie ukraińskich naukowców, którzy z powodu wojny nie mogli kontynuować swojej kariery akademickiej w ojczyźnie.
Choć Program na lata 2014-2021 dobiegł końca, jego efekty będą miały trwały wpływ na przyszłość. Zdobyte doświadczenia i nawiązane relacje stanowią solidny fundament dla kontynuacji tego Programu w przyszłości, wzmacniając naszą wizję innowacyjnej współpracy międzynarodowej
– podsumował wiceminister Konrad Wojnarowski.
Podczas konferencji zaprezentowano możliwości działań w ramach Funduszy Norweskich i EOG, przykłady zrealizowanych projektów oraz informacje o kolejnej edycji Funduszy Norweskich i EOG.
W wydarzeniu udział wzięli polscy i norwescy naukowcy – beneficjenci programu, eksperci, przedstawiciele agencji rządowych i administracji publicznej. Uczestnicy konferencji dyskutowali m.in. jak budować stabilne partnerstwa w projektach aplikacyjnych, jak współpraca dwustronna wpływa na wyniki projektu oraz jakie są bariery transferu wiedzy z sektora akademickiego do biznesu, organizacji pozarządowych i sektora publicznego.
Fundusze Norweskie i EOG
Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.
Głównym ich celem jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem. W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE, mimo że nie są jej członkami.