Eksperci z Banku Światowego pomogą w budowie innowacyjnej strategii rozwoju przestrzennego dla Rzeszowa i okolic
28.05.2021
Przedstawiciele Banku Światowego i województwa podkarpackiego podpisali umowę na świadczenie usług doradczych w zakresie opracowania Strategii zagospodarowania przestrzennego dla Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego (ROF). W wydarzeniu uczestniczyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Jednym z wyzwań przed jakim stoi województwo podkarpackie jest dobre planowane przestrzenne. Ma w nim pomóc strategia, która uporządkuje i zsynchronizuje planowanie przestrzenne w 13 gminach Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego
– mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Strategia przestrzenna ROF przyczyni się do zwiększenia możliwości rozwojowych miejskiego obszaru funkcjonalnego oraz racjonalnego zarządzania przestrzenią.
Przemyślane planowanie przestrzenne wpłynie na poprawę dostępności obszarów pod inwestycje, zwiększenie liczby podmiotów gospodarczych i miejsc pracy. Mieszkańcy będą mieli lepszy dostęp do usług publicznych
– dodała wiceminister.
Istotnym elementem przedsięwzięcia będzie szerokie włączenie mieszkańców w proces planowania przestrzennego. Wdrożony zostanie zintegrowany system e-usług z programem do planowania przestrzennego. Dzięki niemu właściciele gruntów będą mieli dostęp do informacji na temat swoich nieruchomości, w tym planowanych inwestycji.
Projekt województwa podkarpackiego ma charakter pilotażowy. Liczę na to, że przetestowane w nim nowe podejście do planowania przestrzennego, będzie inspiracją dla innych obszarów funkcjonalnych w Polsce
– podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Wypracowane rozwiązania, władze regionalne będą promować jako nowe podejście do polityki przestrzennej z aktywnym udziałem społeczeństwa.
Umowa z Bankiem Światowym na usługi doradcze została zawarta w ramach realizacji projektu „Zintegrowany i uspołeczniony model planowania przestrzennego poprzez opracowanie Strategii Przestrzennej Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego”. Inicjatywa otrzymała dofinansowanie z unijnego programu Wiedza Edukacja Rozwój.