W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Forum Liderów PPP – spotkanie sektora publicznego z biznesem

28.10.2020

Forum Liderów PPP to cykliczne spotkanie ekspertów zajmujących się realizacją projektów z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w Polsce i za granicą. W tym roku wydarzenie jest organizowane po raz czwarty. Otworzył je Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego.

Zdjęcie portretowe wiceministra Waldemara Budy na tle flag Polski i UE. W Lewym górnym rogu logo Forum Liderów PPP.

Polski rynek partnerstwa publiczno-prywatnego to wciąż w porównaniu z państwami, takimi jak Wielka Brytania, Francja czy Australia, rynek rozwijający się, ale równocześnie mający ogromny potencjał. Z sukcesem zrealizowaliśmy już sporo projektów PPP, w tym największy w Europie projekt dotyczący gospodarki odpadami. Nadal potrzebujemy dobrych praktyk i przykładów, które będą inspiracją dla kolejnych instytucji publicznych w wykorzystywaniu formuły PPP. Świetną okazją do tego jest dzisiejsze Forum Liderów

– mówił Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Wiceminister Buda zaznaczył, że w realizowanie projektów w formule PPP szczególnie aktywne są samorządy.

Zależy nam również na tym, aby partnerzy prywatni korzystali z tej formy współpracy. Realizowanie projektów w tej formule to dla przedsiębiorstw szansa na budowanie stabilnych planów także w trudnej sytuacji spowodowanej przez pandemię

– podkreślił Waldemar Buda.

Forum Liderów PPP to najważniejsza konferencja cykliczna w obszarze partnerstwa publiczno- prywatnego w Polsce. Celem konferencji jest popularyzacja modelu realizacji inwestycji publicznych za pomocą formuły partnerstwa publiczno-prywatnego. W tegorocznej edycji wydarzenia wzięło udział ponad 20 ekspertów na co dzień zajmujących się tematyką partnerstwa publiczno-prywatnego. Wystąpienia i dyskusje były poświęcone zagadnieniom związanym z wykorzystaniem formuły PPP w sektorze rewitalizacji i z projektami o charakterze deweloperskim. Forum odbyło się pod patronatem Ministerstw Funduszy i Polityki Regionalnej.

Więcej informacji na stronie Forum Liderów PPP

Uwaga konkurs!

„Osiągnij sukces z PPP” to konkurs ogłoszony przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Zgłoszenia można przesyłać jeszcze przez tydzień, do 4 listopada 2020 roku. Jakie są zasady?

Podmioty publiczne mogą w nim zgłaszać projekty przedsięwzięć, które mają być zrealizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, w trzech kategoriach:

  • Zielone inwestycje – projekty, których celem jest produkcja energii w sposób nieemisyjny
  • EkoBudynki – projekty, których celem jest zapewnienie nowoczesnej kubatury na potrzeby instytucji publicznych
  • Przyjazne otoczenie – projekty, obejmujące rewitalizację i zagospodarowanie terenów

Celem konkursu jest rozpowszechnienie formuły partnerstwa publiczno-prywatnego wśród samorządów, jednostek administracji rządowej oraz instytucji z sektora finansów publicznych. Preferowane będą przedsięwzięcia przyczyniające się do zrównoważonego rozwoju środowiska, ochrony środowiska oraz poprawy stanu klimatu.

Pula nagród to kilkaset tysięcy złotych, które zostaną wykorzystane na przygotowanie do realizacji zwycięskich projektów. W każdej kategorii zostanie przyznana jedna nagroda główna dla projektu z największą liczbą punktów przyznanych przez kapitułę konkursową.

Wyniki konkursu poznamy 15 grudnia 2020 roku. Szczegółowe informacje w regulaminie konkursu na stronie partnerstwa publiczno-prywatnego

Czym jest partnerstwo publiczno-prywatne?

PPP można zdefiniować jako wspólną inicjatywę partnerów z sektora publicznego i prywatnego dzielących się ryzykiem i odpowiedzialnością za realizację przedsięwzięcia, którego celem jest zwiększenie jakości usług publicznych. W odróżnieniu od tradycyjnej formy realizacji inwestycji, formuła PPP zakłada wieloletnią współpracę, w ramach której partner prywatny jest zaangażowany w projektowanie, budowę, finansowanie (w całości lub w części) oraz utrzymanie infrastruktury. Partnerstwo publiczno-prywatne może być stosowane w wielu sektorach, na przykład w służbie zdrowia (szpitale, przychodnie), oświacie (przedszkola, szkoły), kulturze (muzea) czy transporcie (infrastruktura drogowa, transport publiczny).

Ustawa o PPP obowiązuje od 2008 roku, a w 2018 roku została znowelizowana, aby dostosować przepisy do potrzeb polskiego rynku PPP. Do tej pory w Polsce podpisano 147 umów PPP na inwestycje, które zostały już zrealizowane lub są w trakcie realizacji. Łączna wartość tych inwestycji to 7,5 miliarda złotych.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pełni funkcję centralnej jednostki PPP w Polsce oraz wdraża politykę rządu w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego. Doradza podmiotom publicznym realizującym inwestycje w formule PPP, a także tym, które planują realizację takich inwestycji. Cyklicznie organizuje również szkolenia i warsztaty oraz spotkania na platformie e-learningowej.

Więcej informacji na stronie partnerstwa publiczno-prywatnego

{"register":{"columns":[]}}