Fundusz Sprawiedliwej Transformacji i Krajowy Plan Odbudowy wesprą polską energetykę
21.06.2021
Trwa IX edycja Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego OSE Gdańsk 2021. Przedstawiciele rządu, świata biznesu i nauki, politycy oraz ekonomiści rozmawiali o polskiej energetyce. Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak opowiedziała jak cele polskiej polityki energetycznej wpisują się w priorytety unijne.
Polska energetyka otrzyma duży zastrzyk gotówki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) oraz Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Około 37 procent środków w ramach KPO musi być skierowane na działania związane z klimatem. Także co najmniej 30 procent funduszu polityki spójności na lata 2021-2027 będzie przeznaczone na niezbędne wydatki z zakresu zielonej gospodarki
– mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Sprawiedliwa transformacja sześciu polskich regionów
Do Polski z FST ma trafić ponad 4,4 miliarda euro. Warunkiem skorzystania ze środków FST jest przygotowanie przez regiony oraz zatwierdzenie przez Komisje Europejską terytorialnych planów sprawiedliwej transformacji (TPST). W Polsce o pieniądze z FST ubiega się sześć regionów: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, lubelskie, łódzkie i małopolskie. Zostały one wskazane jako beneficjenci funduszu w projekcie Umowy Partnerstwa (UP) na lata 2021-2027.
Wszystkie regiony przekazały pierwsze wersje TPST do opinii Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej(MFiPR) na przełomie marca i kwietnia. Uwagi strony rządowej zostały odesłane w maju. Obecnie trwają prace nad ostatecznym kształtem dokumentów, które mają do nas trafić do końca czerwca
– powiedziała wiceminister Jarosińska-Jedynak oraz dodała
Zaproponowaliśmy by środki z FST były wdrażane w ramach krajowego programu Fundusze Europejskie dla Sprawiedliwej Transformacji.
KPO dla zielonej transformacji
KPO to dokument gwarantujący pozyskanie środków z unijnego Funduszu Odbudowy, którego celem jest odbudowa gospodarcza UE po pandemii koronawirusa. Zielona transformacja to jeden z filarów planu i jest on spójny z Europejskim Zielonym Ładem. Zakłada on przekształcenie UE w nowoczesną i konkurencyjną gospodarkę.
Jak zaznaczyła wiceminister Jarosińska-Jedynak celem Polski jest obniżenie emisyjności gospodarki oraz poprawa jakości powietrza. W ramach KPO planowany jest szereg działań związany z ochroną powietrza.
Zwiększyliśmy środki na realizację Programu „Czyste Powietrze”, dofinansujemy inwestycje w niskoemisyjny transport, elektromobilność czy paliwa alternatywne. Ważne będą także działania związane z poprawą efektywności energetycznej budynków mieszkalnych
– dodała wiceszefowa MFiPR.
Wiceminister Jarosińska-Jedynak przypomniała, że blisko 5,7 miliardów euro zostanie przeznaczonych na „Zieloną energię i zmniejszenie energochłonności”, a ponad 6,8 miliardów euro na „Zieloną inteligentną mobilność”.