W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fundusze Europejskie 2021-2027 dla Łódzkiego. Trwają konsultacje Umowy Partnerstwa

10.02.2021

Łódzkie otrzyma w nowej perspektywie co najmniej 1,631 mld euro w ramach programu regionalnego. Województwo ma szansę na więcej środków, bo do rozdysponowania jest jeszcze 7,1 mld euro na programy regionalne dla wszystkich województw. Nowością jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, z którego skorzysta region bełchatowski. To 344 mln euro na łagodzenie skutków transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu. Łódzkie otrzyma również wsparcie z Funduszu Odbudowy i programów krajowych.

Wiceminister Waldemar Buda stoi w mównicy. Obok niego kwiaty w donicy i flagi UE i PL. Za jego plecami po prawej stronie na ekranie wyświetlona jest prezentacja. Po lewej ścianka z napisem Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Ile z programu regionalnego dla województwa łódzkiego?

Kolejne spotkanie konsultacyjne Umowy Partnerstwa, dokumentu określającego, w co zostaną zainwestowane Fundusze Europejskie w latach 2021-2027, odbyło się online w województwie łódzkim.

Łódzkie należy do stosunkowo dobrze rozwiniętych województw, o wysokim udziale przemysłu i dynamicznie rosnącym udziale usług. Jednak w skali Unii Europejskiej, łódzkie zaliczane jest do grupy regionów słabiej rozwiniętych, które nie osiągają 75% średniej unijnej PKB na osobę. Dlatego w nowej unijnej perspektywie finansowej nadal będzie korzystać z dużych środków i wysokiego poziomu dofinansowania

- rozpoczął konsultacje wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Jak powiedział wiceminister Buda, z puli środków z polityki spójności przyznanych wszystkim 16 województwom Łódzkie otrzyma 1,631 mld euro na program regionalny.

To piąty najwyższy wynik w kraju. Do podziału pozostaje ponad 7 miliardów euro na wszystkie programy regionalne. Jeśli marszałek przedstawi dobre inwestycje i dobrze je uargumentuje, ma szansę na dodatkowe środki. Do regionu trafią również pieniądze z Funduszu Odbudowy

- zaznaczył wiceminister Waldemar Buda.

Inwestycje w województwie będą też finansowane z programów krajowych. Tylko w perspektywie 2014-2020 w województwie łódzkim w ramach programów krajowych zrealizowano 1,3 tysiąca inwestycji na kwotę dofinansowania UE ponad 2 miliardy euro.

Sprawiedliwa transformacja w województwie łódzkim

Łódzkie, jako jedno z sześciu województw, zostanie objęte także wsparciem z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST).

Z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji do regionu województwa łódzkiego trafi 344 mln euro. Oznacza to, że łącznie z programu regionalnego i FST wsparcie województwa łódzkiego wyniesie 1,975 mld euro

- podkreślił minister Buda.

W województwie łódzkim położone są podregiony szczególnie narażone na negatywne skutki transformacji energetycznej - przede wszystkim podregion piotrkowski oraz podregion sieradzki. Tu znajduje się Zagłębie Górniczo-Energetyczne Bełchatów - Szczerców - Złoczew, którego gospodarka jest mocno związana z zasobami węgla brunatnego oraz produkcją energii elektrycznej i cieplnej.

Polski rząd do wsparcia ze środków FST zgłosił 6 województw: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, lubelskie i małopolskie. Do polskich regionów związanych z górnictwem na sprawiedliwą transformację może trafić 4,4 mld euro (3,8 mld z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i 560 mln przesunięte z polityki spójności). Polska będzie największym beneficjentem tych środków.

Z FST wspierane będzie m.in.: tworzenie nowych miejsc pracy, tworzenie i rozwijanie innowacyjnych przedsiębiorstw, podnoszenie kwalifikacji pracowników, , podniesienie jakości terenów pogórniczych i poprzemysłowych, czy podniesienie dostępności usług publicznych.

Jak podzieliliśmy fundusze?

Około 60% funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40% otrzymają programy regionalne zarządzane przez marszałków województw.

Pieniądze na programy regionalne podzielono według algorytmu opartego na obiektywnych kryteriach, między innymi na liczbie ludności i PKB na mieszkańca. 75% środków zostało już podzielonych, a 25% przeznaczono na rezerwę programową do podziału na późniejszym etapie programowania w czasie negocjacji kontraktu programowego.

Harmonogram działań

Konsultacje Umowy Partnerstwa trwają do 22 lutego. Uwagi do projektu Umowy Partnerstwa można zgłaszać za pomocą formularza dostępnego na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl.

Po konsultacjach Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotuje finalną wersję dokumentu a następnie po przyjęciu przez rząd dokument ma być przekazany do Komisji Europejskiej do formalnych konsultacji.

Chcemy rozpocząć inwestowanie funduszy europejskich z nowej perspektywy jeszcze w tym roku

- podkreślił wiceminister Waldemar Buda.

Jak łódzkie korzysta z funduszy unijnych w obecnej perspektywie?

W województwie łódzkim w ramach programu regionalnego oraz programów krajowych zrealizowano łącznie 5,7 tys. inwestycji na kwotę dofinansowania UE blisko 4 mld euro. Największe wsparcie finansowe dotyczyło dróg - 1 mld euro, zatrudnienia, włączenia społecznego, edukacji - 656 mln euro, B+R - 462 mln euro, rozwoju przedsiębiorczości - 376 mln euro, transportu miejskiego - 199 mln euro, kolei - 124 mln euro, infrastruktury wodno-kanalizacyjnej - 117 mln euro, cyfryzacji - 111 mln euro, infrastruktury zdrowotnej - 108 mln euro, energetyki - 100 mln euro (w tym 59 mln euro na OZE).

W województwie łódzkim z dofinansowaniem Funduszy Europejskich powstało 239 km dróg, 130 km sieci kolejowej, 325 km sieci wodno-kanalizacyjnej, kupiono 165 sztuk nowoczesnego taboru komunikacji miejskiej, 192 tys. gospodarstw domowych podłączonych do Internetu, 947 jednostek publicznych podłączonych do sieci szerokopasmowej o przepustowości co najmniej 100 Mb/s, udzielono przedsiębiorcom na rozwój (w tym na działania B+R) 1,6 tys. dotacji o łącznej wartości ok. 653,6 mln euro.

{"register":{"columns":[]}}