Fundusze Europejskie chronią zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży
23.04.2020
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło konkurs w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) na działania wspierające zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. W ramach konkursu planowe jest uruchomienie co najmniej sześciu Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego. Budżet konkursu to 90 mln zł.
– Obecna sytuacja związana z epidemią koronawirusa może znacząco wpływać na nasze samopoczucie. Szczególnie trudna jest to sytuacja dla osób doświadczających zaburzeń lub chorób psychicznych. Fundusze europejskie z wspierają reformę opieki psychiatrycznej w Polsce, która z formy instytucjonalnej i szpitalnej przechodzi w formę środowiskową, czyli bliską miejscu zamieszkania osoby potrzebującej pomocy i jej najbliższego otoczenia – podkreśla minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego (ŚCZP) będą oferowały kompleksowe wsparcie, zarówno medyczne jak i społeczne. Pomoc w Centrum uzyska nie tylko dziecko, ale także jego rodzina czy grupa rówieśnicza. Centrum nie działa wyłącznie stacjonarnie, w razie potrzeby angażowane są tak zwane zespoły mobilne. Składają się one z dwóch specjalistów, którzy zapewniają pomoc w miejscu zamieszkania. Dzięki takim działaniom ograniczana jest liczba hospitalizacji.
Nabór wniosków w nowym konkursie będzie trwał od 25 maja do 31 lipca 2020 roku.
POWER już działa
Fundusze europejskie finansują centra zdrowia psychicznego w całej Polsce. Ośrodki działają również w dobie pandemii. Wsparcie psychologiczne lub psychiatryczne udzielane jest obecnie w formie teleporad lub przy wykorzystaniu komunikatorów internetowych.
Centra zdrowia psychicznego zaczęły również pomagać osobom w izolacji domowej zmagającym się z kryzysem psychicznym. Profesjonalną poradę mogą uzyskać także pracownicy sektora ochrony zdrowia, lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni czy personel szpitali zakaźnych. Wsparcie psychologiczne oferowane jest nieodpłatnie, w sposób zdalny.
Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, przy wsparciu funduszy europejskich, uruchomił infolinię wsparcia psychologicznego dla mieszkańców dzielnicy Mokotów. Infolinia przeznaczona jest dla osób zmagającym się z problemami natury psychicznej i trudnościami psychologicznymi związanymi z aktualną sytuacją epidemiologiczną. Do dziś udzielono blisko 250 teleporad. Podobnie inicjatywy podjęto w m.in. w Koszalinie, Wieliczce, Wrocławiu czy Łodzi.
– W czasie pandemii musimy zadbać nie tylko o nasze zdrowie fizyczne, ale też o psychiczną kondycję. Pozwoli nam to łatwiej przejść przez ten trudny czas. Dlatego na Funduszowy Pakiet Antywirusowy składa się również unijne dofinansowanie do ośrodków pomocy psychologicznej – podsumowuje minister Jarosińska-Jedynak.