W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fundusze Europejskie dla innowatorów – spotkanie z przedsiębiorcami we Wrocławiu

24.05.2023

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak uczestniczyła online w – zorganizowanym przez PARP – regionalnym spotkaniu dla przedstawicieli biznesu pt. „Rozwijaj się z funduszami europejskimi. Nowe programy dla przedsiębiorców”.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak siedzi na fotelu przy biurku i patrzy na monitor, który stoi przed nią. W tle z lewej strony flagi Unii Europejskiej i Polski.

 Jednym z kluczowych działań w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 jest dokonanie przełomu w obszarze innowacyjności naszej gospodarki. Wdrażanie nowatorskich rozwiązań we wszystkich wymiarach działalności biznesowej przyczynia się do poszerzenia asortymentu nowoczesnych produktów i usług o wysokim potencjale zarówno na rynku krajowym jak i światowym. To z kolei usprawni życie każdego obywatela naszego kraju

– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Innowacyjność w programach UE

Dzięki programowi Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki wspiera przedsiębiorstwa będą mogły ubiegać się o środki na prowadzanie badań, wdrożenia innowacji, wykorzystanie nowych i zaawansowanych technologii oraz transformację działalności w kierunku zielonej i cyfrowej gospodarki. Budżet programu to prawie 8 mld euro, z których może skorzystać bardzo szeroka gama odbiorców. Przede wszystkim są to przedsiębiorcy – mali, średni, duzi, którzy mogą występować po wsparcie sami, w konsorcjach przedsiębiorstw lub w konsorcjach z NGO lub z jednostkami badawczymi. 

Dodatkowo, aby pomóc przedsiębiorcom w rozwoju ich firm i wnioskowaniu o dostępne środki, w Programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki oferujemy również skorzystanie z bezpłatnych usług informacyjnych udzielanych przez doświadczonych ekspertów branżowych. Mowa tu o usługach Innovation Coach oraz STEP. Tylko w 2023 r. ogłoszonych zostanie 27 naborów na łączną kwotę prawie 21 mld zł, co stanowi blisko 60% całej alokacji FENG na lata 2021-2027.

Kolejne 500 mln euro na rozwój przedsiębiorczości jest dostępne w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Nadal głównym celem dofinansowanych projektów będzie wzrost produktywności i innowacyjności MŚP, jednak z uwzględnieniem założeń gospodarki neutralnej klimatycznie, opartej na automatyzacji i robotyzacji działalności produkcyjnej i usługowej.  Nie zabraknie też wsparcia dla młodych przedsiębiorstw typu start-up w ramach platform startowych. Małe i średnie firmy będą mogły wciąż liczyć na dofinansowanie inwestycji w procesy wzornicze. Ponadto, środki trafią do przedsiębiorców, którzy chcą dostosować swoją działalność do nowych wyzwań rynkowych. Szansę na nowe inwestycje zyskają również firmy z branży turystycznej. Dzięki pożyczkom rozwiną i doposażą hotele, restauracje, czy wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego.

Natomiast w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego zaprojektowano całe Działanie 1.3 pn. Kadry nowoczesnej gospodarki, którego celem jest rozwój kwalifikacji pracowników przedsiębiorstw. Realizowane będą m.in. działania szkoleniowe oraz doradcze w zakresie dostosowania się do zmian gospodarczych lub w związku z okresowymi trudnościami, a także wsparcie przedsiębiorstw rozpoczynających ponownie działalność gospodarczą, czy szkolenia i doradztwo przy wdrażaniu Europejskiego Aktu o Dostępności. Z uwagi na zmiany demograficzne oraz na rynku pracy,  pracodawcy będą mogli uzyskać pomoc w przygotowaniu do wprowadzenia i zarządzania zmianą w firmie w tym zakresie. 

{"register":{"columns":[]}}