W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fundusze Europejskie dla Lubelszczyzny na lata 2021-27. Konsultujemy Umowę Partnerstwa

29.01.2021

Trwają konsultacje założeń Umowy Partnerstwa – najważniejszego dokumentu określającego, w co zostaną zainwestowane Fundusze Europejskie w kolejnych siedmiu latach. Kolejne spotkanie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) zorganizowało w województwie lubelskim. Z Regionalnego Programu Odbudowy (RPO) na Lubelszczyznę trafi 1 mld 768 mln euro w latach 2021-27.

Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak siedzi przy komputerze za biurkiem, W tle flagi Polski i UE.

Co dla Lubelszczyzny na lata 2021-2027?

Lubelszczyzna to region, który ma ogromny potencjał, ale nadal potrzebuje silnych bodźców prorozwojowych. Paliwem wzrostu będą unijne i krajowe fundusze.

Oprócz dofinansowania z RPO, region zostanie dodatkowo objęty wsparciem z programu Polska Wschodnia, którego całkowity budżet dla 6 regionów to 2,5 mld euro

- powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Do województwa lubelskiego trafią także pieniądze z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w wysokości 248 mln euro.

Jestem przekonana, że działania finansowane z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, Programu Polska Wschodnia, programu regionalnego, a także nowych źródeł, takich jak Fundusz Odbudowy przyczynią się do pozytywnej transformacji Lubelszczyzny i poprawy jakości życia jego mieszkańców

– podsumowała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Lubelskie ma również szansę na dodatkowe wsparcie z tzw. rezerwy regionalnej. Do podziału pomiędzy wszystkie województwa jest jeszcze 7,1 mld euro. Ciekawe projekty, zgłoszone przez marszałków, mogą liczyć na dodatkowe fundusze.

Jak podzieliliśmy fundusze?

Około 60% funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40% otrzymają programy regionalne zarządzane przez marszałków województw.

Pieniądze na programy regionalne podzielono według algorytmu opartego na obiektywnych kryteriach, między innymi na liczbie ludności i PKB na mieszkańca. 75% środków zostało już podzielonych, a 25% przeznaczono na rezerwę programową do podziału na późniejszym etapie programowania w czasie negocjacji kontraktu programowego.

Co po konsultacjach?

Na szczeblu unijnym kończą się prace nad rozporządzeniami na nową perspektywę. Polska jest na etapie konsultacji społecznych projektu Umowy Partnerstwa. Konsultacje rozpoczęły się 18 stycznia. Pierwsze spotkanie online dotyczyło województwa śląskiego.

Uwagi do założeń przedstawionych w Umowie Partnerstwa można zgłaszać do 22 lutego za pomocą formularza dostępnego na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Po przyjęciu Umowy Partnerstwa przez rząd i projektów programów regionalnych przez zarządy województw odbędą się formalne negocjacje programów i Umowy Partnerstwa z Komisją Europejską. - Chcemy inwestować fundusze europejskie z nowej perspektywy jeszcze w tym roku – mówił podczas spotkania wiceminister Waldemar Buda.

Obecna perspektywa

Potrzeby rozwojowe w regionie są duże, ale województwo lubelskie sprawnie wykorzystuje możliwości, jakie dają fundusze europejskie. Już 94 proc. funduszy z RPO na lata 2014-2021 zostało wykorzystanych. To najlepszy wynik wśród wszystkich województw. Średnie wykorzystanie RPO w regionach jest na poziomie 89,4 proc.

{"register":{"columns":[]}}