Fundusze Europejskie dla przedsiębiorców - oferta na sierpień
06.08.2019
W sierpniu na małe i średnie firmy czekają 4 nowe konkursy w programach krajowych, 16 w programach regionalnych i 1 w programach Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Pomimo trwających wakacji, mamy wiele ciekawych propozycji. Przedsiębiorcy mogą ubiega się m.in. o dofinansowanie projektów badawczych, szkoleń, czy rozpowszechnianie produktów i usług na rynkach zagranicznych.
W sierpniu na małe i średnie firmy czekają 4 nowe konkursy w programach krajowych, 16 w programach regionalnych i 1 w programach Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Pomimo trwających wakacji, mamy wiele ciekawych propozycji. Przedsiębiorcy mogą ubiega się m.in. o dofinansowanie projektów badawczych, szkoleń, czy rozpowszechnianie produktów i usług na rynkach zagranicznych.
Łącznie z wcześniej ogłoszonymi konkursami, oferta obejmuje 21 naborów z programów ogólnopolskich, 39 z programów regionalnych i 3 z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej.
Sprawdź aktualne konkursy i nie zapomnij złożyć wniosku o dofinansowanie!
Przedsiębiorcy
Badania i rozwój
Ahoj przedsiębiorcy! Do 16 września dofinansowanie z Funduszy Europejskich mogą dostać przedsiębiorcy, którzy chcą inwestować w badania i rozwój projektów poświęconych szeroko rozumianej żegludze.
Program sektorowy INNOship został zainicjowany przez Związek Pracodawców FORUM OKRĘTOWE, którego członkami są stocznie produkcyjne i remontowe, dostawcy usług, kooperanci i producenci wyposażenia okrętowego, a także inne firmy i instytucje aktywne w branży przemysłu stoczniowego.
Dofinansowaniem objęty jest szeroki zakres działań. Od procesu projektowania i eksploatacji jednostek pływających, aż po opracowanie prototypowych, nowatorskich konstrukcji obiektów nabrzeża oraz technologii wspierających działalność stoczniową.
Więcej informacji o konkursie na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Sierpień to także ostatni dzwonek na złożenie wniosku o dofinansowanie w programie sektorowym INNOstal.
INNOstal daje możliwość sfinansowania projektów badawczych i rozwojowych w sektorze stalowym. Badania dotyczyć mogą m.in. innowacyjnych systemów i technologii zmniejszających szkodliwe emisje do środowiska.
Wnioski o dofinansowanie składać można do 19 sierpnia.
Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Nauka i edukacja
Odpowiednio wykształceni i przeszkoleni pracownicy są bardziej efektywni i zmotywowani w działaniu. Jak zadbać o podnoszenie ich kwalifikacji zawodowych? Z pomocą przychodzą Fundusze Europejskie, które oferują dofinansowanie dla mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw w obszarze szkoleń, doradztwa i studiów podyplomowych.
Wsparcie kierowane jest obecnie do przedsiębiorstw działających w branżach: budowlanej, finansowej oraz turystycznej i dotyczy tematyki określonej przez Rady Sektorowe ds. Kompetencji.
Więcej informacji o konkursie na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Innowacje
Razem można więcej. Jeszcze do 29 sierpnia można składać wnioski o dofinansowanie na rozwój produktów sieciowych z Programu Polska Wschodnia. Pod tą nazwą kryją się inicjatywy, które zrzeszają rozproszone podmioty, atrakcje np. turystyczne lub edukacyjne, miejsca, obiekty czy produkty w taki sposób, że razem tworzą one jedną markę.
Jeśli połączysz siły z innymi przedsiębiorcami i wspólnie opracujecie ciekawy, innowacyjny produkt lub usługę, macie szansę na dofinansowanie Waszego pomysłu. Aby wyjść naprzeciw potrzebom MŚP, teraz można także samodzielnie ubiegać się o dofinansowanie. W takim wypadku produkt sieciowy tworzony jest z podmiotami współpracującymi, które nie otrzymują wsparcia.
Więcej informacji o dofinansowaniu na tworzenie produktów sieciowych na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Województwo lubuskie docenia innowacje. Jeszcze tylko do 30 sierpnia mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą otrzymać pomoc finansową na realizację badań przemysłowych i rozwojowych, a także na inwestycje związane bezpośrednio z działaniami badawczymi i innowacyjnymi.
Całkowita kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w tym konkursie wynosi 10 mln zł, a poziom dofinansowania nie może przekroczyć 80 proc.
Więcej informacji na stronie Programu Regionalnego Województwa Lubuskiego.
Internacjonaliacja
Nadal istnieje wsparcie funduszowe na podbój światowych rynków. Przedsiębiorcy działający na obszarze Polski Wschodniej mają możliwość otrzymania pomocy na rozpropagowanie swoich produktów i usług na rynkach zagranicznych.
Wsparcie obejmuje kompleksowe działania mające pomóc w przygotowaniu przedsiębiorstwa i jego oferty pod kątem eksportu oraz aktywnego poszukiwania partnerów biznesowych.
Dofinansowanie możesz przeznaczyć m.in. na:
- usługi doradcze, związane z opracowaniem i przygotowaniem do wdrożenia nowego modelu biznesowego;
- usługi związane bezpośrednio z wdrożeniem nowego modelu biznesowego, w tym m.in. koszty materiałów reklamowych, szkoleń, tłumaczeń, testów;
- udział w międzynarodowych targach, wystawach lub misjach gospodarczych;
- nabycie środków trwałych z wyłączeniem nieruchomości lub wartości niematerialnych i prawnych w związku z przygotowaniem do internacjonalizacji działalności.
Warto się jednak pospieszyć, albowiem konkurs trwa do 3 września.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Efektywność energetyczna
Masz energię na nowy projekt? Sierpień to również szansa dla przedsiębiorców z województwa podlaskiego na pozyskanie środków unijnych na projekty poprawiające efektywność energetyczną. W ramach konkursu, wsparciem objęte będą projekty dotyczące inwestycji z zakresu budowy jednostek wytwarzających energię elektryczną i ciepło z odnawialnych źródeł energii.
Więcej szczegółów na stronie Programu Regionalnego Województwa Podlaskiego.
Zdrowie
W sierpniu stawiamy na zdrowie. Przedsiębiorcy z terenu województwa podlaskiego, udzielający świadczeń opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych, mogą złożyć wnioski w naborze „Przedsiębiorczość i aktywność zawodowa – Aktywne i zdrowe starzenie się”.
Na co można uzyskać dofinansowanie?:
- na realizację programów rehabilitacji leczniczej zapobiegającej przerywaniu aktywności zawodowej ze względów zdrowotnych i ułatwiających powrót na rynek pracy;
- na realizację programów profilaktyki zdrowotnej dotyczących chorób, będących istotnym problemem zdrowotnym regionu.
Maksymalny, dopuszczalny poziom dofinansowania to aż 95 proc.
Szczegóły w ogłoszeniu i regulaminie konkursu na stronie Programu Regionalnego Województwa Podlaskiego.
Przedsiębiorcy z województwa śląskiego mogą z kolei przyczynić się do poprawy dostępu do profilaktyki, diagnostyki i rehabilitacji leczniczej, ułatwiającej pozostanie w zatrudnieniu i powrót do pracy osobom z zdiagnozowanymi zaburzeniami psychicznymi.
Maksymalny poziom dofinansowania to 88 proc.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Programu Regionalnego Województwa Śląskiego.
Poznaj szczegóły
To tylko wybrane przykłady konkursów. Jeśli jesteś zainteresowany, szczegółowe informacje o wszystkich trwających naborach znajdziesz poniżej:
- ogólnopolskie programy (XLSX 17 KB)
- regionalne programy (XLS 153 KB)
- programy współpracy transgranicznej (XLSX 13 KB)
Te dane dostępne są również na portalu Funduszy Europejskich, w zakładce „Zobacz ogłoszenia o naborach wniosków”.
W znalezieniu oferty odpowiedniej dla Twoich potrzeb pomoże także Wyszukiwarka Dotacji.
Potrzebujesz dodatkowych informacji?
Przyjdź, zadzwoń lub wyślij maila bezpośrednio do instytucji organizującej konkurs lub Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Pracownicy i konsultanci udzielą Ci bezpłatnych informacji.
Za miesiąc kolejne informacje o nowych naborach unijnych!