Fundusze Europejskie dla rozwoju przedsiębiorczości
13.06.2023
O tym, jakie wsparcie unijne mogą otrzymać przedsiębiorcy w perspektywie finansowej UE 2021-2027, rozmawialiśmy dziś w Rudzie Różanieckiej (województwo podkarpackie). Podczas II Międzynarodowej Konferencji Gospodarczej - Ziemia Lubaczowska wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak zachęcała do korzystania z Funduszy Europejskich oraz przybliżyła zakres, zasady i źródła finansowania biznesowych przedsięwzięć.
Wsparcie innowacyjności i rozwoju konkurencyjności polskiego sektora przedsiębiorczości uwzględniono w trzech programach krajowych: Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej oraz Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy, a także w programach regionalnych
– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Przewidziane obszary wsparcia to działalność badawczo-rozwojowa, infrastruktura B+R oraz współpraca biznesu z nauką, w tym wzmocnienie kompetencji.
Jak wyjaśniła wiceminister, program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) z budżetem 7,9 mld euro jest największym krajowym programem wsparcia innowacyjności w Unii Europejskiej.
FENG to program wspierający przedsiębiorców w obszarze szeroko rozumianych innowacji, wdrożeń, konkurencyjności. Duży nacisk kładzie przy tym na działalność badawczo-rozwojową (B+R). Na wsparcie mogą liczyć także projekty, które przyczyniają się do budowy Europejskiego Zielonego Ładu, a zwłaszcza neutralności klimatycznej i tzw. „zielonej transformacji”.
Jest on w dużej mierze kontynuacją programu Inteligentny Rozwój 2014-2020, ale cechuje się nowym, kompleksowym podejściem do potrzeb przedsiębiorcy w zakresie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych i wdrożenia ich wyników w przedsiębiorstwie lub w organizacji.
Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW) to już trzecia edycja specjalnego, ponadregionalnego programu, który będzie wspierał inwestycje istotne dla szybszego rozwoju Polski Wschodniej. Start-upy, wzornictwo w MŚP, automatyzacja i robotyzacja oraz gospodarka o obiegu zamkniętym – to obszary, które uzyskają wsparcie w FEPW
– wymieniła wiceminister.
Kolejnym programem krajowym dedykowanym rozwojowi innowacji jest program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy. Dzięki niemu wspierane będą między innymi projekty umożliwiające jak najszerszy dostęp do szerokopasmowego internetu oraz nowe e-usługi, dane i systemy informatyczne.
Każde z województw będzie miało również możliwość finansowania innowacji z własnych programów regionalnych.
Jak wyjaśniła wiceszefowa MFPR interwencja w obszarze przedsiębiorczości i innowacyjności wymaga podjęcia równoległego działania w czterech uzupełniających się płaszczyznach. Są nimi:
- wzrost podaży i wykorzystania nowoczesnych rozwiązań technologicznych we wszystkich sektorach gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem opracowania i zastosowania rozwiązań cyfrowych i związanych z zieloną gospodarką,
- nowoczesna organizacja działalności przedsiębiorstw, w tym nowe modele biznesowe,
- rozwój kompetencji pracowników, kadry zarządzającej i użytkowników, dzięki którym kapitał rzeczowy będzie odpowiednio wykorzystywany,
- budowa i modernizacja infrastruktury szerokopasmowej, umożliwiającej transformację cyfrową gospodarki.
Jarosińska- Jedynak dodała, że przedsiębiorstwa będą też mogły skorzystać ze wsparcia z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS). Jego głównym celem jest finansowanie działań między innymi w obszarze rynku pracy, edukacji i umiejętności oraz włączenia społecznego.