W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fundusze Europejskie na szlaku historii

12.05.2021

Fundusze unijne pomagają nam odkrywać białe plamy na kartach historii. Podczas realizacji projektów niejednokrotnie dokonywane są sensacyjne odkrycia archeologiczne. O najciekawszych odkryciach opowiedzą naukowcy i muzealnicy podczas konferencji „POIiŚ o przeszłości”. Konferencja inauguruje wystawę stałą i 3D, która będzie dostępna od najbliższego piątku w Warszawie i online.

srebrna kaptorga (pojemnik, w którym umieszczano amulety, pachnidła a w późniejszym okresie relikwie) z wyobrażeniem drapieżnego ptaka (orła?) z XI-XII w.

Wiele przedmiotów, które pomagają nam wypełniać białe karty historii Polski, nadal byłoby zakopanych pod ziemią, gdyby nie realizacja projektów. Konferencja "POIiŚ o przeszłości" pokazuje nie tylko najciekawsze odkrycia, ale odpowie na pytanie jak inwestycje dla przyszłości pomagają odkrywać i zachować naszą przeszłość

- mówi Waldemar Buda wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Podczas budowy II linii metra w Warszawie w ramach projektów dofinansowanych z funduszy unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko, natrafiono na wiele ciekawych znalezisk. Niektóre z nich liczą nawet 132 tysiące lat! Są to szczątki zwierząt prehistorycznych m.in. słonia leśnego i prażubra. Część z tych oryginalnych znalezisk będzie można obejrzeć na wystawie w Muzeum Niepodległości w Warszawie, której otwarcie odbędzie się już w najbliższy piątek.

Wśród innych, ciekawych odkryć prezentowanych podczas wystawy fotograficznej, znajdują się te o niezwykle istotnym znaczeniu dla naszej historii. Do jednych z najbardziej unikalnych badań archeologicznych w skali nie tylko Polski, ale całej Europy, należy niewątpliwie stanowisko Bodzia na Kujawach. Przebadane zostało w trakcie badań ratowniczych prowadzonych w związku z planowaną budową autostrady A1 na odcinku Toruń - Stryków (projektu dofinansowanego z funduszy unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko) . To tutaj odkryto pozostałości cmentarzyska elit państwa wczesnopiastowskiego. To jedyna tak elitarna nekropolia z czasów pierwszych władców Polski - Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Liczy ona kilkadziesiąt grobów w typie zbliżonym do komorowych, datowanych na koniec X i I poł. XI w. W grobowcach odnaleziono kilkaset paciorków szklanych, srebrnych, z karneolu i kryształu górskiego, wiele srebrnych pierścionków, a także wartościowych elementów uzbrojenia. Jednak jednym z najcenniejszych znalezisk jest srebrna kaptorga (pojemnik, w którym umieszczano amulety, pachnidła a w późniejszym okresie relikwie) z wyobrażeniem drapieżnego ptaka (orła?) z XI-XII w.

Konferencja rozpocznie się w piątek 14 maja o godz. 11:00 - nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja. Będzie w niej można uczestniczyć online, szczegóły na stronie: pois.gov.pl/konferencja-archeo

Wystawa fotografii i artefaktów będzie dostępna w Muzeum Niepodległości w Warszawie od 15 maja do 31 sierpnia 2021 r. Spacer 3D po wystawie na stronie pois.gov.pl/konferencja-archeo

Organizatorzy: Departament Programów Infrastrukturalnych, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.

Materiały

Więcej o znaleziskach w publikacji "POIiŚ o przeszłości"
{"register":{"columns":[]}}