Fundusze Europejskie pomagają rodzinom
05.11.2021
Świetlica dla dzieci i młodzieży, placówka wsparcia dziennego dla rodzin oraz Klub Seniora będą działać w Centrum Rozwoju Społecznego w Boguchwale. Miejsce kompleksowej pomocy rodzinom w różnych potrzebach wsparły Fundusze Europejskie.
Pomoc będzie oferowana rodzinom w zmodernizowanym budynku dawnego Domu Kultury w Boguchwale, który pełni obecnie funkcje Centrum Rozwoju Społecznego. Inwestycja została dofinansowana środkami unijnymi w ramach Regionalnego Programu Województwa Podkarpackiego. Szeroka oferta wsparcia może być dobrą praktyką, wartą naśladowania.
Centrum Rozwoju Społecznego będzie wspierało rodziny w codziennym funkcjonowaniu. Znalazła tu miejsce świetlica dla dzieci i młodzieży oraz placówka wsparcia dziennego dla dorosłych, osób starszych potrzebujących wsparcia lub opieki. To bardzo ważne inicjatywy dla lokalnej społeczności, dzięki którym pomoc dotrze do najbardziej potrzebujących i będą to usługi publiczne o wyższej jakości
– mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
W Boguchwale w jednym miejscu oferowane będą dla dzieci: bezpłatne zajęcia plastyczno-kreatywne, gimnastyka korekcyjna, taneczna, pomoc korepetytorów, czy logopedy. Dla rodziców: poradnictwo prawne i psychologiczne, warsztaty umiejętności wychowawczych, czy edukacyjno-profilaktycznych. Dla seniorów: zajęcia i warsztaty tematyczne z zakresu florystyki, fotografii, muzyczno-wokalne, szachowe, ruchowe i zajęcia z fizjoterapeutą.
Jestem przekonana, że pomoc będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem, zarówno osób starszych, najmłodszych i ich rodziców, jak i osób z niepełnosprawnościami i pomoże w przezwyciężaniu codziennych trudności z jakimi mogą borykać się na co dzień
– dodała Jarosińska-Jedynak.
Centrum Rozwoju Społecznego będzie wspierać rodziny w przezwyciężaniu różnego rodzaju trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Oferuje pomoc psychologiczno-emocjonalną, opiekuńczą, doradztwo, mediacje wychowawcze oraz motywująco-aktywizujące w sposób zindywidualizowany w zależności od potrzeb na podstawie wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez pracowników socjalnych. Każda rodzina skorzysta z wsparcia w formie współpracy z asystentem rodzinnym, wsparciem psychologa/terapeuty oraz mediatora rodzinnego. Rodzice skorzystają też ze wsparcia w postaci warsztatów podnoszących umiejętności wychowawcze oraz z porady prawnej. Rodzice będą mogli też wymieniać swoje doświadczenia i wspierać się na Samopomocowych Grupach Wsparcia. Dzieci natomiast zostaną objęte wsparciem psychologicznym i emocjonalnym oraz pomocą specjalistyczną. Zajęcia skierowane do dzieci będą odbywały się w utworzonej placówce wsparcia dziennego w zrewitalizowanym budynku dla dzieci w formie opiekuńczej. W placówce tej prowadzona będzie świetlica z kołami zainteresowań, korepetycjami i zajęciami wypełniającymi czas wolny.
Pomoc dla seniorów zwiększy dostępność usług społecznych dla osób, które ze względu na stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego.
W uroczystości rozpoczęcia działalności uczestniczyły minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.