Fundusze na walkę z COVID-19. Wsparcie dla placówek medycznych w Tomaszowie Lubelskim i Hrubieszowie z programu Polska–Białoruś–Ukraina
10.07.2020
Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie, Centralny Szpital Rejonowy Zhabinka na Białorusi oraz Rada Okręgowa Sokal na Ukrainie otrzymają 200 tysięcy euro na zakup sprzętu ratującego życie. Środki pochodzą z programu Polska–Białoruś–Ukraina i zostaną wypłacone w ramach Funduszowego Pakietu Antywirusowego.
Cztery jednostki współpracują ze sobą w projekcie „Na ratunek. Poprawa dostępności do świadczeń medycznych w stanach zagrożenia życia poprzez współdziałanie struktur ratownictwa medycznego na obszarze przygranicznym Polski, Białorusi i Ukrainy”.
Już w kwietniu na walkę z epidemią COVID-19 i jej skutkami z programu Polska–Białoruś–Ukraina przeznaczono 3 miliony euro. Projekt „Na ratunek” jest pierwszym, który korzysta z tego wsparcia. Wkrótce zostaną zawarte kolejne umowy.
Ponadto dzięki dodatkowym funduszom pochodzącym od partnerów zostaną zakupione między innymi: środki ochrony osobistej oraz sprzęt medyczny, w tym: respiratory, specjalistyczne łóżka szpitalne, mobilne napromieniacze bakteriobójcze, plazmowy sterylizator powietrzny czy kardiomonitory.
Szczególnie teraz, kiedy powoli zaczynają otwierać się granice, ważne jest, abyśmy z państwami graniczącymi wspólnymi siłami zwalczali panującą epidemię i jej skutki. Wspólna praca, wymiana doświadczeń , a w szczególności dostęp do niezbędnego sprzętu, są szczególnie ważne, by móc skutecznie walczyć z COVID-19 – mówi Anna Gembicka, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Dzięki temu wsparciu pacjenci niezależnie od narodowości będą sprawnie diagnozowani i leczeni z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu.