Fundusze norweskie i EOG w Polsce – podsumowanie roczne
20.01.2022
Podsumowanie wdrażania Funduszy norweskich i EOG w Polsce w 2021 r. było tematem spotkania ministra Grzegorza Pudy z przedstawicielami Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Polska jest największym w beneficjentem tych środków. Od grudnia 2017 r. – w trzeciej edycji Funduszy norweskich i EOG – nasz kraj ma w dyspozycji 809,3 mln euro.
Fundusze norweskie i EOG są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Ich głównym celem jest wyrównanie różnic ekonomicznych i społecznych oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.
Dzięki wsparciu funduszy norweskich do tej pory dofinansowanie uzyskało ponad 840 projektów, wybranych z ponad 3300 wniosków, zgłoszonych w 38 otwartych naborach
– przypomniał minister Grzegorz Puda.
Dodał, że fundusze norweskie inwestowane są m.in. w takie obszary, jak: rozwój lokalny, badania naukowe, edukację, innowacje, kulturę, zdrowie, środowisko.
Duży udział (ponad 50%) mają projekty o charakterze bilateralnym, tzn. takie, które są realizowane we współpracy z podmiotami z państw-darczyńców.
Fundusze norweskie są związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej oraz z jednoczesnym wejściem naszego kraju do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który tworzą państwa UE oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegii. W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami.