Fundusze Norweskie i EOG wspierają tereny dotknięte powodzią
18.12.2024
Fundusze Norweskie i EOG, Polski Czerwony Krzyż i Polska Misja Medyczna łączą siły żeby pomóc powodzianom. PCK i PMM dostały prawie 9 mln zł (2 mln euro) na wsparcie terenów popowodziowych.
Umowy w tej sprawie podpisano w listopadzie. PCK i PMM dostaną po 1 mln euro na swoje projekty pomocy powodzianom. Pieniądze pochodzą z Funduszu Współpracy Dwustronnej, który jest częścią Funduszy Norweskich i EOG dla Polski.
Przeznaczenie Funduszy Norweskich i EOG na pomoc powodzianom wymagało uzgodnień z Islandią, Liechtensteinem i Norwegią. Dziękujemy naszym partnerom za życzliwość i elastyczność
– komentuje wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski.
Pomoc Polskiego Czerwonego Krzyża
PCK jest obecny na terenach popowodziowych od samego początku. Najpierw pomagał w przygotowaniu i dystrybucji paczek żywnościowych i środków czystości, potem wspierał mieszkańców i samorządy w osuszaniu i przywracaniu dostępu do wody i prądu.
Finansowanie z Funduszy Norweskich i EOG zostanie przeznaczone na bony i karty przedpłacone, które pozwolą rodzinom na zakup podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego i materiałów budowlano-remontowych. Da to osobom w najtrudniejszej sytuacji możliwość samodzielnego podejmowania decyzji o zakupie niezbędnych produktów, które wesprą remonty. Wysokość wsparcia na gospodarstwo domowe to 4000 zł. PCK planuje pomóc w ten sposób minimum 1000 osobom.
Dystrybucja i kwalifikacja beneficjentów do programu będą realizowane we współpracy z samorządami przez oddziały Polskiego Czerwonego Krzyża w 4 województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim i lubuskim.
Bony finansowane z Funduszy Norweskich i EOG są częścią długoterminowego programu pomocowego PCK pod hasłem #odNOWAzPCK
Pomoc Polskiej Misji Medycznej
Z kolei projekt PMM skupia się na pomocy medycznej oraz przygotowaniu do zimy w województwie dolnośląskim.
Ze wsparciem Funduszy Norweskich i EOG PMM:
- utworzy dwie lub więcej (w zależności od potrzeb) mobilne kliniki, w których pracować będą lekarze, psychologowie i pielęgniarki. Kliniki będą pracować 4-5 dni w tygodniu przez cały czas trwania projektu i będą dojeżdżać do pacjentów w wioskach i miastach o utrudnionym dostępie do lekarza, z priorytetem dla osób starszych i dzieci.
- będzie współpracować z samorządami po to, żeby uzupełniać braki kadrowe w lokalnych przychodniach;
- będzie dostarczać drobny sprzęt medyczny (np. glukometry, ciśnieniomierze), leki bez recepty i materiały zużywalne bezpośrednio do poszkodowanej ludności;
- stworzy punkty szczepień przeciwko tężcowi (to działanie już jest realizowane);
- rozda zestawy do przygotowania do zimy - co najmniej 8000 osób dostanie odzież, obuwie, materiały szkolne, kołdry i poduszki, prześcieradła, szufle, szczotki do podłóg itp. Artykuły zostaną zakupione bezpośrednio lub zostaną rozdane bony. Zestawy i bony będą rozprowadzane na podstawie listy osób dotkniętych klęską żywiołową dostarczonej przez władze lokalne i lokalne centrum zarządzania kryzysowego.
Czym są Fundusze Norweskie i EOG
Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli tzw. Fundusze Norweskie i EOG są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Ich głównym celem jest wyrównanie różnic ekonomicznych i społecznych oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.
Więcej informacji na temat Funduszy Norweskich i EOG można znaleźć na stronie: eog.gov.pl.