W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fundusze Norweskie w Polsce – zrównoważony rozwój, innowacje, partnerstwo

22.11.2024

Podsumowaniu realizacji programu „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje” wdrażanego w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 poświęcona była konferencja zorganizowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Uczestniczył w niej wiceminister Konrad Wojnarowski.

Na scenie wiceminister Konrad Wojnarowski w mównicy. Przed nim publiczność,

Program przyczynił się do wzrostu konkurencyjności i innowacyjności mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce oraz wzmocnienia współpracy między przedsiębiorstwami, jednostkami badawczymi i innymi podmiotami otoczenia biznesu z obu krajów

– powiedział wiceminister Konrad Wojnarowski.

Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje

W ramach programu „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje” przedsiębiorcy mogli ubiegać się o wsparcie w opracowaniu i wdrażaniu innowacyjnych technologii, rozwiązań, produktów czy usług.

Wdrażanie technologii przyjaznych środowisku (tzw. Green Industry Innovation) pomogło firmom rozwinąć skrzydła, a jednocześnie poprawić gospodarkę odpadami, efektywność energetyczną lub zmniejszyć emisję zanieczyszczeń. 

Projekty w obszarze wód śródlądowych i morskich (tzw. Blue growth) przyczyniły się do wprowadzenia nowych technologii w firmach, ale także do zwiększenia czystości wód i ich otoczenia (porty, mariny). 

Inwestycje w obszarze technologii poprawiających jakość życia (tzw. Welfare Technology) zwiększyły ofertę rynkową oraz dostęp do produktów i usług skierowanych do osób z ograniczeniami funkcjonalnymi, w tym w szczególności osób starszych.

Z kolei, tzw. Schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet, wraz z towarzyszącymi mu wydarzeniami, przyczynił się do wzrostu wiedzy, umiejętności i kompetencji kobiet prowadzących działalność gospodarczą. Program ten był dedykowany wyłącznie przedsiębiorczyniom. Było to unikalne podejście, opracowane w konsultacji z ogółem zainteresowanych i cieszyło się dużą popularnością wśród beneficjentów. 

Fundusze Norweskie i EOG

Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.

Głównym ich celem jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem. W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE, mimo że nie są jej członkami.

{"register":{"columns":[]}}