W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fundusze norweskie wspierają polski rozwój

17.05.2019

17 maja Królestwo Norwegii obchodzi swoje święto narodowe. Data ta upamiętnia podpisanie konstytucji, która stała się potwierdzeniem niepodległości Norwegii. Na przestrzeni ostatnich lat polsko-norweska współpraca gospodarcza dynamicznie się rozwija. Polska jest także beneficjentem Funduszy Norweskich i EOG, które od ponad 10 lat wspierają polski rozwój.

Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli tzw. fundusze norweskie i fundusze EOG, są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein nowym członkom Unii Europejskiej – krajom bałtyckim i państwom Europy Środkowej i Południowej. W zamian za finansowe wsparcie, państwa-darczyńcy mają dostęp do rynku wewnętrznego UE.

Jak dotąd Fundusze norweskie i EOG miały dwie edycje. Pierwsza odbyła się w latach 2004-2009. Polska była największym beneficjentem i otrzymała od darczyńców 533,5 miliona euro. Wnioskodawcy złożyli 2720 wniosków, a zrealizowano ponad 1400 projektów. Największe finansowanie otrzymały takie obszary jak ochrona środowiska, zdrowia, dziedzictwa kulturowego, badania naukowe i rozwój zasobów ludzkich. Fundusze pozwoliły sfinansować inwestycje wykorzystujące odnawialne źródła energii, wspierające rewitalizację zabytków czy promocję zdrowego trybu życia. Najczęściej wnioskodawcami były jednostki samorządu terytorialnego, ale i ośrodki badawczo-rozwojowe, organizacje pozarządowe i administracja.

Druga edycja odbyła się w latach 2009-2014. Polska otrzymała 578,1 miliona euro, co pozwoliło zrealizować ponad 1300 projektów w 17 zróżnicowanych tematycznie programach. Dzięki Funduszom wsparcie otrzymały takie obszary jak badania naukowe, ochrona środowiska, promowanie odnawialnych źródeł energii, kultura, zdrowie, stypendia dla uczniów i studentów czy lokalne i regionalne inicjatywy na rzecz promowania spójności społecznej. Finansowaniem objęto przedsiębiorstwa, instytucje kultury, administracji publicznej i organizacje pozarządowe. W 2017 roku, podczas oficjalnego podsumowania II edycji Funduszy, minister Jerzy Kwieciński zapewniał, że środki finansowe to nie tylko realizacja inicjatyw o kluczowym znaczeniu, ale i wzmocnienie stosunków między Polską a państwami-darczyńcami.

W tym roku zaplanowane jest uruchomienie III edycji Funduszy norweskich i EOG. Już w 2017 roku zakończyły się oficjalne negocjacje. Wśród przewidzianych obszarów wsparcia znalazły się m.in. środowisko i zmiany klimatu, innowacyjność, rozwój miast, nauka, kultura, społeczeństwo obywatelskie, zdrowie publiczne i wymiar sprawiedliwości.

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
17.05.2019 15:41 Beata Pondo
Pierwsza publikacja:
17.05.2019 15:38 Beata Pondo
{"register":{"columns":[]}}