Fundusze unijne dla Podkarpacia. Końcowy etap negocjacji programu regionalnego
10.10.2022
W dniach 10–11 października w Brukseli odbywają się spotkania negocjacyjne z przedstawicielami Komisji Europejskiej w sprawie programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Ich celem jest ustalenie ostatecznej wersji programu. Dzisiaj w rozmowach uczestniczyła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
Prace nad programem Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 zbliżają się już ku końcowi. Program zostanie zasilony środkami Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego PLUS (EFS+) w wysokości ponad 2,2 mld euro
– powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska- Jedynak.
Region, wraz z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR), odbył negocjacyjne spotkania tematyczne m. in. w obszarach innowacyjności, wsparcia konkurencyjności i B+R, informacji i promocji, kwestii horyzontalnych, wskaźników, energii, form wsparcia, środowiska, instrumentów terytorialnych, kultury i turystyki, zdrowia. Została uzgodniona i podpisana przez strony rządową i samorządową instrukcja negocjacyjna. Podpisany jest już również Kontrakt Programowy dla Województwa Podkarpackiego. Na podstawie tego dokumentu będą przekazane stronie samorządowej środki finansowe na wdrażanie programu regionalnego.
Po zakończeniu negocjacji dla programu zostanie wydana pozytywna opinia ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego o zgodności Programu Regionalnego 2021 – 2027 z Umową Partnerstwa. Uzgodniony i pozytywnie zaopiniowany projekt programu jest następnie przekazywany przez Instytucję Zarządzającą Programem Regionalnym poprzez system SFC do zatwierdzenia przez Komisję Europejską.
Po zatwierdzeniu przez Brukselę tylko kilka formalności będzie dzielić region od uruchomienia prac wdrożeniowych niezbędnych dla rozpoczęcia wdrażania Programu. Wkrótce będzie można dzielić pieniądze na poszczególne działania i rozpisywać konkursy.
Podkarpacie będzie też mogło korzystać ze środków z programu dla Polski Wschodniej, a także z Funduszu Odbudowy i programów krajowych.
Pieniądze dostępne w ramach polityki spójności na lata 2021-2027 zostaną przeznaczone na realizację ważnych inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne.
Na Podkarpaciu największy nacisk zostanie położony na wsparcie obszaru zdrowia, innowacyjności, edukacji, gospodarki niskoemisyjnej i walki ze zmianami klimatu, działania związane z włączeniem społecznym, zwiększenie dostępności komunikacyjnej regionu oraz wsparcie obszarów strategicznej interwencji w województwie.
MFiPR, koordynując politykę regionalną, współpracuje ze wszystkimi samorządami w celu efektywnego wykorzystania ich wewnętrznych potencjałów i specjalizacji dla osiągania zrównoważonego rozwoju kraju, co tworzyć będzie warunki do wzrostu dochodów oraz wyrównania standardu życia wszystkich mieszkańców naszego kraju.