Fundusze unijne na ochronę przeciwpowodziową w Kotlinie Kłodzkiej
26.10.2021
Zmiany klimatu powodują nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak burze, powodzie czy susze i fale upałów. Niezbędne są działania na rzecz adaptacji do tych zmian i łagodzenia ich skutków. Jednym z przedsięwzięć, służącym poprawie bezpieczeństwa powodziowego, jest budowa suchych zbiorników. W Kotlinie Kłodzkiej oddano do użytku pierwszy z czterech, tego typu nowoczesnych obiektów, budowanych w tym regionie – zbiornik Roztoki na potoku Goworówka.
Fundusze Europejskie oraz pieniądze krajowe wspierają inwestycje na rzecz zrównoważonej gospodarki wodnej. Powódź, podobnie jak susza to ekstremalne zjawiska, które niosą niekorzystne konsekwencje dla środowiska i wpływają negatywnie na społeczeństwo i gospodarkę. Dlatego niezbędne są intensywne działania adaptacyjne do zmian klimatu
– powiedział Waldemar Buda.
Nowy zbiornik w Roztokach
Inwestycje w Kotlinie Kłodzkiej są elementem kompleksowego projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły, który jest finansowany z Funduszu Spójności, budżetu państwa oraz z pożyczek Banku Światowego i Banku Rozwoju Rady Europy.
Projekt „Ochrona przed powodzią Kotliny Kłodzkiej ze szczególnym uwzględnieniem ochrony miasta Kłodzka” został dofinansowany z budżetu Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) w kwocie ponad 369 mln złotych.
Wybudowana infrastruktura ma umożliwić redukcję fali wezbraniowej na Nysie Kłodzkiej oraz jej dopływach. Oprócz zbiornika Roztoki, na tym obszarze powstają jeszcze trzy takie inwestycje w Krosnowicach, Boboszowie i Szalejowie.
Fundusze Europejskie dla ochrony przeciwpowodziowej
W Programie Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 realizowanych jest 6 strategicznych inwestycji przeciwpowodziowych o łącznej wartości ponad 3,2 mld złotych, z czego prawie 1,5 mld złych to pieniądze unijne. W ubiegłym roku zakończyła się budowa zbiornika Racibórz na rzece Odrze - kluczowej inwestycji dla ochrony przeciwpowodziowej trzech nadodrzańskich województw (śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego). W trakcie realizacji są inwestycje służące zabezpieczeniu przed powodzią Sandomierza, Słubic, Oświęcimia, Kotliny Kłodzkiej oraz Żuław.