Fundusze unijne wspierają obecność polskich firm na zagranicznych rynkach
18.06.2020
VII edycja Kongresu Business Without Limits to dwa dni debat przedstawicieli biznesu, administracji rządowej, samorządowców, ekspertów i naukowców nad przyszłością polskiej gospodarki dotkniętej koronawirusem. W wydarzeniu udział wzięła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jaro-sińska-Jedynak, która mówiła o internacjonalizacji przedsiębiorstw w dobie pandemii.
To trudny czas dla nas wszystkich. Zarówno pod kątem gospodarczym, ekonomicznym i społecznym. Doświadczenie poprzednich kryzysów podpowiada, że po pierwszym wstrząsie w handlu międzynarodowym, możemy przewidywać, że w niedługim czasie wróci on na swoje tory. W dobie pandemii należy koncentrować się na poszukiwaniu kontrahentów i partnerów, którzy pomogą nam skrócić łańcuchów dostaw - rozpoczęła minister Jarosińska-Jedynak.
Minister przytoczyła badania przeprowadzone na zlecenie Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Polskiego Funduszu Rozwoju.
Ponad 60% przedsiębiorstw dotknął spadek zamówień, a co czwarta firma ma trudności z regulowaniem zobowiązań. Szansą dla firm, które ucierpiały przez pandemię, może być ekspansja na zagraniczne rynki. Wśród plusów internacjonalizacji możemy wymienić wzrost sprzedaży i konkurencyjności firmy - zaznaczyła minister funduszy i polityki regionalnej.
Szefowa MFiPR opowiedziała również w jaki sposób środki unijne wspierają polskich przedsiębiorców.
Przedsiębiorcy, którzy planują podbój zagranicznych rynków mogą liczyć na wsparcie z Programu Inteligentny Rozwój i Polska Wschodnia oraz w ramach Regionalnych Programów Operacyjne zarządzanych przez marszałków województw - powiedziała minister Jarosińska-Jedynak oraz dodała - W związku z pandemią w ramach Funduszowego Pakietu Antywirusowego w trwających lub planowanych do ogłoszenia naborach wprowadziliśmy szereg udogodnień dla beneficjentów. Wśród najważniejszych mogę wymienić możliwość wydłużenia naborów wniosków, przesunięcie terminów rozliczań inwestycji czy finansowania z funduszy unijnych wydatków na szkolenia i wyjazdy, które się nie odbyły przez koronawirusa.
Podczas swojej wypowiedzi minister Jarosińska-Jedynak mówiła też o przyszłej perspektywie finansowej UE.
W budżecie unijnym na lata 2021-2027 planujemy kontynuację wsparcia internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw. W przyszłej perspektywie unijnej zamierzamy dofinansować projekty związane z promocją innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw za granicą, z tworzeniem strategii ekspansji zagranicznej oraz dopasowaniem produktów i usług do rynków europejskich. Chcielibyśmy również wesprzeć inwestycje związane z odbudowywaniem popytu na towary i usługi po pandemii oraz dostosowaniem ofert polskich firm do nowych rynków zagranicznych - zaznaczyła minister Jarosińska-Jedynak.
Kongres Business Without Limits odbywa się w formule online w dniach 18-19 czerwca.