W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fundusze unijne wspierają obecność polskich firm na zagranicznych rynkach

18.06.2020

VII edycja Kongresu Business Without Limits to dwa dni debat przedstawicieli biznesu, administracji rządowej, samorządowców, ekspertów i naukowców nad przyszłością polskiej gospodarki dotkniętej koronawirusem. W wydarzeniu udział wzięła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jaro-sińska-Jedynak, która mówiła o internacjonalizacji przedsiębiorstw w dobie pandemii.

na zdjęciu widać panią minister w swoim gabinecie

To trudny czas dla nas wszystkich. Zarówno pod kątem gospodarczym, ekonomicznym i społecznym. Doświadczenie poprzednich kryzysów podpowiada, że po pierwszym wstrząsie w handlu międzynarodowym, możemy przewidywać, że w niedługim czasie wróci on na swoje tory.  W dobie pandemii należy koncentrować się na poszukiwaniu kontrahentów i partnerów, którzy pomogą nam skrócić łańcuchów dostaw - rozpoczęła minister Jarosińska-Jedynak.

Minister przytoczyła badania przeprowadzone na zlecenie Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Polskiego Funduszu Rozwoju.

Ponad 60% przedsiębiorstw dotknął spadek zamówień, a co czwarta firma ma trudności z regulowaniem zobowiązań. Szansą dla firm, które ucierpiały przez pandemię, może być ekspansja na zagraniczne rynki. Wśród plusów internacjonalizacji możemy wymienić wzrost sprzedaży i konkurencyjności firmy - zaznaczyła minister funduszy i polityki regionalnej.

Szefowa MFiPR opowiedziała również w jaki sposób środki unijne wspierają polskich przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy, którzy planują podbój zagranicznych rynków mogą liczyć na wsparcie z Programu Inteligentny Rozwój i Polska Wschodnia oraz w ramach Regionalnych Programów Operacyjne zarządzanych przez marszałków województw - powiedziała minister Jarosińska-Jedynak oraz dodała - W związku z pandemią w ramach Funduszowego Pakietu Antywirusowego w trwających lub planowanych do ogłoszenia naborach wprowadziliśmy szereg udogodnień dla beneficjentów. Wśród najważniejszych mogę wymienić możliwość wydłużenia naborów wniosków, przesunięcie terminów rozliczań inwestycji czy finansowania z funduszy unijnych wydatków na szkolenia i wyjazdy, które się nie odbyły przez koronawirusa.

Podczas swojej wypowiedzi minister Jarosińska-Jedynak mówiła też o przyszłej perspektywie finansowej UE.

W budżecie unijnym na lata 2021-2027 planujemy kontynuację wsparcia internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw. W przyszłej perspektywie unijnej zamierzamy dofinansować projekty związane z promocją innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw za granicą, z tworzeniem strategii ekspansji zagranicznej oraz dopasowaniem produktów i usług do rynków europejskich. Chcielibyśmy również wesprzeć inwestycje związane z odbudowywaniem popytu na towary i usługi po pandemii oraz dostosowaniem ofert polskich firm do nowych rynków zagranicznych - zaznaczyła minister Jarosińska-Jedynak.

Kongres Business Without Limits odbywa się w formule online w dniach 18-19 czerwca.

{"register":{"columns":[]}}