Gramy w zielone
03.12.2024
W ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) już od roku działa program wsparcia inwestycji w miastach, pod nazwą Instrument Zielonej Transformacji Miast (IZTM). Okazją do podsumowania jego efektów była konferencja zorganizowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przy udziale Banku Gospodarstwa Krajowego. W wydarzeniu uczestniczył wiceminister Jan Szyszko.
Zielona transformacja miast ma sens, gdy służy podnoszeniu jakości życia. Ta idea przyświecała nam w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej w przygotowaniu flagowego instrumentu w części pożyczkowej Krajowego Planu Odbudowy, jakim jest Instrument Zielonej Transformacji Miast. Jest on atrakcyjny dla samorządów każdego szczebla, a zasady uzyskania funduszy są bardzo elastyczne. Na pożyczki wspierające zieloną transformację miast mamy około 40 mld zł
- powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.
Bank Gospodarstwa Krajowego zawarł 179 umów o łącznej wartości 841 mln zł na finansowanie projektów wspierających zieloną transformację miast, m.in. z Warszawą, Krakowem, Białymstokiem czy Kielcami. Celem inicjatywy jest przede wszystkim realizacja działań, które przyczyniają się do redukcji negatywnego oddziaływania ludzi na środowisko przyrodnicze oraz prowadzą do neutralności klimatycznej.
Do tej pory w ramach naboru otwartego złożono ponad 900 wniosków o pożyczkę z IZTM na kwotę 3,7 mld zł.
KPO wspiera zielone inwestycje w miastach
Pożyczka wspierająca zieloną transformację miast to instrument, z którego korzystają m.in. jednostki samorządu terytorialnego i spółki komunalne.
Pożyczka jest udzielana na okres nawet do 20 lat. Jej oprocentowanie (w zależności od projektu i statusu podmiotu ubiegającego się o środki) wynosi 0 proc., 1 proc. lub stopa referencyjna NBP obniżona o 1 p. proc. W przypadku części projektów możliwe jest też umorzenie 5 proc. kapitału pożyczki. Karencja w spłacie kapitału wynosi do 24 miesięcy od daty zakończenia realizacji inwestycji.
Pożyczka nie wiąże się z prowizją, ani opłatami za jej udzielenie i obsługę. Może sfinansować do 100 proc. kosztów kwalifikowalnych netto (bez podatku VAT), z zastrzeżeniem posiadania zdolności kredytowej do jej spłaty.
Wsparciem mogą być objęte inwestycje wpływające na:
- „zazielenienie” terenów miejskich,
- łagodzenie zmian klimatu i adaptację do nich,
- zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń,
- przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej,
- rewitalizację budynków i przestrzeni miejskich.
KPO dla Polski
Po rewizji Krajowy Plan Odbudowy składa się z 57 inwestycji i 54 reform. Polska otrzyma z KPO w sumie 59,8 mld euro (257,1 mld zł), w tym 25,27 mld euro (108,6 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (148,5 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek.
Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO jest przeznaczona na cele klimatyczne (44,96 proc.) oraz transformację cyfrową (21,28 proc.).
Dotychczas uruchomiliśmy 47 z 57 inwestycji (36 w części dotacyjnej i 11 w części pożyczkowej). Aktualnie trwają nabory w 19 inwestycjach, a następne nabory będą ogłaszane w najbliższym czasie.
Zainwestowaliśmy z PFR już prawie 7, 6 mld złotych. Kolejne 40 mld złotych otrzymamy pod choinkę. Środki te dadzą nam komfort płynnego finasowania ważnych dla Polski inwestycji i projektów.