Gruzja
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej prowadzi intensywną współpracę polsko-gruzińską od kilkunastu lat w odpowiedzi na aktualne potrzeby Gruzji. Przyczynia się do wdrożenia nowej polityki regionalnej ukierunkowanej na specyficzne problemy społeczno-gospodarcze i potencjały wybranych regionów.
W 2023 r. zrealizowało trzeci moduł projektu pn. „Wzrost konkurencyjności gruzińskich regionów i rozwój przedsiębiorczości” współfinansowany ze środków polskiej pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Pierwszy moduł prowadzony był w 2021 r., a drugi w 2022 r.
Trzyletni projekt 2021-2023 podzielony był na dwa komponenty.
Pierwszy dotyczył wsparcia administracji publicznej w zakresie zwiększania konkurencyjności gruzińskich regionów i prowadzony był przez Ministerstwo. Beneficjentami na szczeblu centralnym byli: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury Gruzji (partner projektu po stronie gruzińskiej) oraz Ministerstwo Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju Gruzji, a na szczeblu regionalnym i lokalnym: administracja urzędów gubernatorów i municypalitetów (odpowiedników polskich gmin) pięciu gruzińskich regionów: Kachetia, Imeretia, Guria, Racza-Leczchumi i Dolna Swanetia, Megrelia-Górna Swanetia oraz municypalitetu Gori (stolica regionu Wewnętrzna Kartlia) i Zugdidi (stolica regionu Megrelia-Górna Swanetia).
Drugi komponent projektu skierowany był do sektora prywatnego i realizowany przez partnera Ministerstwa – Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Beneficjentami byli zarówno przedstawiciele gruzińskich startupów jak i instytucji partnerskiej – Gruzińskiej Agencji Innowacji i Technologii (GITA). Komponent dotyczył wsparcia w ramach 3-letniego programu akceleracyjnemu dla startupów z sektora IT/ICT, FinTech i gamingowego.
W 2023 r. w ramach komponentu 1 przeprowadzono szkolenia przypominające w zakresie przygotowania do certyfikacji i audytu terenów inwestycyjnych municypalitetów i regionów gruzińskich dla przedstawicieli administracji gruzińskiej szczebla regionalnego i lokalnego. Zorganizowano wizyty certyfikacyjne w ramach procesu „region/ municypalitet przyjazny inwestorom” wraz z audytem terenów inwestycyjnych w Gori, Chokhatauri i Megrelii-Górnej Swaneti. Wszystkie z certyfikowanych jednostek przygotowały się bardzo dobrze do certyfikacji i uzyskały tytuł „przyjazny inwestorom” na okres 2023-2026. Przedstawiciele zwycięskich instytucji wzięli udział w wizycie studyjnej w Polsce, podczas której zgłębiali tematykę przyciągania i wspierania inwestorów. Rezultaty trzyletniej realizacji projektu podsumowano w Tbilisi podczas Polsko-Gruzińskiej Konferencji, która zgromadziła prawie 100 osób. Wręczono prestiżowe statuetki „Przyjazny inwestorom”, rozdawano wydany Podręcznik dobrych praktyk „Invest in…” oraz zaprezentowano wybrane startupy gruzińskie biorące udział w programie akceleracyjnym.
W 2023 r. w ramach komponentu II projekt dotyczył wzmocnienia startupów w procesie wzrostu i internacjonalizacji oraz przygotowania ich do poszukiwania inwestora. Przeprowadzono program akceleracyjny dla wybranych w konkursie 11 startupów z Gruzji reprezentujących sektor gamingowy. W ramach programu akceleracyjnego gruzińskie startupy otrzymały wsparcie w procesie akceleracji obejmujące zajęcia warsztatowe z czołowymi polskimi ekspertami z zakresu technologii, biznesu i projektowania (tworzenia) firmy zarówno w trakcie szkolenia online typu skill share jak i w trakcie obozu typu boot camp w Warszawie. Podczas obozu uczestnicy wzięli dodatkowo udział w konferencji branżowej Gaming Industry Conference w Poznaniu. Ponadto przygotowano e-katalog startupów biorących udział w trzech edycjach programu w formie ebooka (2021-2023).
W 2022 r. w ramach komponentu 1 dzielono się doświadczeniami w zakresie pozyskiwania i obsługi inwestorów, przygotowania ofert inwestycyjnych regionów i municypalitetów, profesjonalizacji stron internetowych urzędów oraz przygotowywania ich do certyfikacji jako „przyjaznych inwestorom“. Przedstawicieli administracji gruzińskiej zaproszono do udziału w XIV Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, który odbył się w dniach 25-27 kwietnia 2022 r. Zorganizowano w Kachetii Polsko-Gruzińskie Forum Inwestycyjne "Invest in Georgia", które zgromadziło 100 przedstawicieli administracji publicznej oraz przedsiębiorców obydwu krajów i cieszyło się dużym zainteresowaniem. Przeprowadzono również szkolenie dla trenerów - mistrzów gry "Invest in Georgia".
Wynikiem realizacji projektu w 2022 r. było zgłoszenie się trzech podmiotów gruzińskich do udziału w programie certyfikacji „region/ municypalitet przyjazny inwestorom” w 2023 r.: region Megrelia-Górna Swanetia, municypalitet Gori w regionie Wewnętrznej Kartli oraz municypalitet Chokhatauri w regionie Guria.
W części dla biznesu (komponent II) projekt ukierunkowany był na wzmocnienie startupów w procesie wzrostu i internacjonalizacji oraz na przygotowanie ich do poszukiwania inwestora. Przeprowadzono program akceleracyjny dla wybranych w konkursie 10 ambitnych startupów z Gruzji reprezentujących branżę FinTech oraz IT/ICT. Beneficjentami byli zarówno przedstawiciele gruzińskich startupów jak i instytucji partnerskiej – Gruzińskiej Agencji Innowacji i Technologii (GITA).
W 2021 r. w ramach komponentu I udzielone zostało wsparcie w zakresie przygotowania pełnej oferty inwestycyjnej regionów i municypalitetów, uruchomiono pierwsze działania mające na celu profesjonalizację stron internetowych urzędów oraz przygotowywania ich do certyfikacji jako „Przyjaznych inwestorom“. Powstały pełne oferty dla inwestorów czterech gruzińskich municypalitetów, przeanalizowano 23 strony www urzędów pod kątem ich atrakcyjności dla inwestorów, przeprowadzono szkolenia w Polsce i w Gruzji na tematy związane z pozyskiwaniem, wizytą i obsługą inwestorów. Wykorzystano przy tym innowacyjną grę o charakterze negocjacyjnym "Invest in Georgia", gdzie uczestnicy wcielali się w role inwestorów lub samorządowców i prowadzili ze sobą symulację negocjacji. W warsztatach brali udział również wysokiej rangą urzędnicy zainteresowani rozwojem swojego municypalitetu lub regionu.
W części dla biznesu (komponent II) projekt koncentrował się na wzmocnieniu startupów w procesie wzrostu i internacjonalizacji oraz na przygotowaniu ich do poszukiwania inwestora. Przeprowadzono program akceleracyjny dla wybranych w konkursie 12 ambitnych startupów z Gruzji reprezentujących branżę IT/ICT. Program składał się z dwóch etapów – szkolenia online typu skill share i 4-dniowego obozu boot camp. W ramach projektu zorganizowano też spotkanie podsumowujące I edycję programu akceleracyjnego w Tbilisi. Na zakończenie programu został przygotowany katalog uczestników w formie eBooka, w którym obok opisu startupów uczestniczących w programie akceleracyjnym, znajduje się również krótki opis sektora IT/ICT w Gruzji.
Dotychczasowa współpraca
Od 2008 roku aktywnie wspieramy budowanie polityki rozwoju i polityki regionalnej w Gruzji.
W latach 2009-2013 Ministerstwo zrealizowało 5 projektów z pomocy rozwojowej, mających na celu wzmocnienie zdolności instytucjonalnej administracji publicznej w Gruzji w zakresie systemu realizacji polityki regionalnej. Udzieliło m.in. wsparcia administracji gruzińskiej w procesie przygotowania Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego Gruzji na lata 2010-2017.
W latach 2019-2020 Ministerstwo zrealizowało projekt pn. „Przygotowanie gruzińskiej administracji publicznej do wdrażania Pilotażowego Zintegrowanego Programu Rozwoju w obszarze inwestycji” współfinansowany ze środków polskiej pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Projekt zakładał wsparcie administracji gruzińskiej szczebla centralnego, regionalnego i lokalnego w zakresie stworzenia profesjonalnej oferty inwestycyjnej w czterech regionach (Kachetia, Imeretia, Guria oraz Racza-Leczchumi i Dolna Swanetia) i zapewnienie właściwej obsługi inwestorów w ramach pilotażowych Regionalnych Centrów Promocji Inwestycji w Gruzji. Natomiast w 2020 r. koncentrował się na wypracowaniu gotowych planów promocji inwestycji dla wspomnianych regionów.
Wszystkie zakładane rezultaty projektu zostały osiągnięte, a nawet wykonano więcej wskaźników, niż pierwotnie planowano.
W 2019 roku przygotowano 17 profesjonalnych propozycji ofert inwestycyjnych municypalitetów w czterech regionach gruzińskich zamiast tylko czterech. Przeszkolono 30 przedstawicieli administracji gruzińskiej w zakresie obsługi inwestora i przygotowania oferty inwestycyjnej regionu – prawie dwukrotnie więcej niż założono w projekcie. Zwiększono liczbę uczestników na prośbę strony gruzińskiej, która wykazała wysokie zainteresowanie tematem, co zresztą znalazło odzwierciedlenie w opracowanych ofertach inwestycyjnych poszczególnych regionów.
W 2020 r. powstało 11 profesjonalnych prezentacji municypalitetów i regionów gruzińskich dla inwestora (planów promocji inwestycyjnych). Przeszkolono 30 przedstawicieli administracji gruzińskiej (pracowników przyszłych Regionalnych Centrów Promocji Inwestycji lub zajmujących się tą tematyką) w zakresie obsługi inwestora i przygotowania oferty inwestycyjnej regionu. Pod wpływem projektu podjęto decyzję o utworzeniu w municypalitecie Achmeta (w regionie Kachetia) wydział ds. obsługi inwestora, a także zaprojektowano logo municypalitetu Achmeta. Wydano grę szkoleniowo-edukacyjną „Invest in Georgia” mającą na celu wywoływanie efektu multiplikacji wiedzy uczestników szkoleń w kolejnych latach współpracy polsko-gruzińskiej. Gra jest wykorzystywana w projekcie 2021-2023.