W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gruzja zakończyła projekt twinningowy. Czas na podsumowanie

20.09.2019

Usprawniony system planowania przestrzennego i użytkowania gruntów w Gruzji. Ulepszona metodologia przygotowania do realizacji projektów inwestycyjnych. To efekty projektu twinningowego “Improving Infrastructure Quality through Better Planning Systems”. Jego oficjalne zakończenie odbyło się dzisiaj podczas konferencji w Tbilisi. Wzięła w niej udział wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W sali siedzą uczestniczy konferencji. Przodem do nich w mównicy przemawia wiceminister Jarosińsk-Jedynak. Za jej plecami wyświetlona jest prezentacja.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju od wielu lat wspiera władze gruzińskie w przeprowadzaniu skutecznych reform społeczno-gospodarczych i ustrojowych. Przekazujemy swoją wiedzę w zakresie prowadzenia polityk publicznych, w tym w szczególności polityki rozwoju. Wielokrotnie polskie doświadczenia były źródłem inspiracji i dobrych praktyk, a wiele polskich rozwiązań znalazło zastosowanie w realiach gruzińskich.

Polska jest jednym z największych beneficjentów polityki spójności. Mamy duże doświadczenie w realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Nasz kraj bardzo ceni sobie współpracę z Gruzją. Jesteśmy gotowi nadal udzielać jej wsparcia w obszarach, w których odnosimy sukcesy – mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Beneficjentem zakończonego projektu twinningowego było Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury, Ministerstwo Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju, władze lokalne oraz inne instytucje administracji gruzińskiej zaangażowane w realizację polityki regionalnej i przestrzennej.

Dzięki przedsięwzięciu dokonano analizy procesu legislacyjnego w zakresie zagospodarowania przestrzennego oraz projektów infrastrukturalnych w Gruzji. Przygotowano wskazówki i rekomendacje dla gruzińskiego rządu, aby wspomóc i ulepszyć planowanie oraz realizację takich projektów. Prowadzono szkolenia dla administracji centralnej i lokalnej.

Tylko dobrze zaplanowane i dobrze przygotowane projekty, zgodne ze strategiami krajowymi i regionalnymi mogą być kołem zamachowym rozwoju gospodarczego kraju  – dodała wiceminister.

Wizyta Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak w Gruzji była także okazją do spotkań z przedstawicielami gruzińskiej administracji centralnej. Wiceszefowa inwestycji i rozwoju rozmawiała z Nikolosem Alavidze, wiceministrem gospodarki i zrównoważonego rozwoju a także z Mzią Giorgobiani, zastępcą ministra oraz Irakli Karseladze, pierwszym zastępcą ministra rozwoju regionalnego i infrastruktury. Celem spotkań było omówienie dalszej współpracy pomiędzy Polską i Gruzją.

{"register":{"columns":[]}}