W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja. Podsumowanie projektu

18.03.2024

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wspiera inicjatywy, których celem jest zrównoważony rozwój małych i średnich miast. Jedną z nich jest program Rozwój lokalny, finansowany z Funduszy norweskich i EOG. O jego efektach mówił w Hajnówce wiceminister Jacek Protas.

Wiceminister Jacek Protas w mównicy. Przed nim publiczność na krzesłach.

Program Rozwój lokalny wspiera inwestycje w środowisko, przedsiębiorczość, efektywność administracji publicznej oraz podniesienie standardu życia mieszkańców małych i średnich miast. Działania te prowadzą do wzmocnienia spójności społecznej i gospodarczej kraju

– powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas.

Hajnówka (woj. podlaskie) jest jednym z 29 miast, które otrzymały granty norweskie na rozwój lokalny. Samorząd zainwestował prawie 19,5 ml zł w przemianę - z miasta poprzemysłowego, w zielone, ekologiczne - stawiające na turystkę i walory przyrodnicze. W projekcie zaplanowano działania, które miały na celu pobudzenie rozwoju gospodarczego, podniesienie poziomu życia mieszkańców oraz poprawę dialogu samorządu miejskiego z mieszkańcami, w większym stopniu odpowiadając na ich potrzeby.

Rozwój lokalny

Sekretarz stanu podkreślił, że uruchomiony pięć lat temu program, przynosi pozytywne efekty. Wśród nich wiceminister Jacek Protas wymienił m.in. lepszą współpracę wewnątrz urzędów oraz większą świadomość potrzeby współpracy z mieszkańcami.

Niewątpliwym sukcesem programu jest również nawiązanie relacji z samorządami z państw darczyńców. Zawarto 17 partnerstw. Dzięki nim, polskie miasta mają możliwość czerpania wiedzy i doświadczenia od swoich norweskich i islandzkich partnerów

– dodał wiceminister.

Program Rozwój lokalny jest wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Związku Miast Polskich, Norweskiego Związku Władz Regionalnych i Lokalnych, a także Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Jego całkowity budżet wynosi obecnie ponad 130 mln euro. Realizacja projektów zaplanowana jest do końca tego roku.

Fundusze norweskie i EOG

Fundusze norweskie i EOG (formalnie: Mechanizm Finansowy EOG i Norweski Mechanizm Finansowy) to pieniądze, które Islandia, Norwegia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. To forma bezzwrotnej pomocy. Obecnie trwa trzecie jej rozdanie. Polska jest największym beneficjentem tych funduszy. W sumie mamy do dyspozycji 809,3 mln euro z puli 2,8 mld euro dostępnych dla aktualnie 14 krajów UE.

Więcej informacji na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego.

{"register":{"columns":[]}}