II Kongres Żeglugi Śródlądowej z udziałem wiceministra Grzegorza Pudy
18.09.2019
Polska ma ogromny potencjał rozwoju żeglugi śródlądowej. To najbardziej ekologiczny transport. Po sukcesie, jaki odniosła pierwsza edycja Kongresu Żeglugi Śródlądowej w Opolu w tym roku jego kontynuacja spotkała się z dużym zainteresowaniem. Na wydarzeniu nie mogło zabraknąć wiceministra inwestycji i rozwoju Grzegorza Pudy, który odpowiada z koordynację największego unijnego programu – Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), wspierającego również inwestycje związane z transportem śródlądowym.
Wiceminister Grzegorz Puda zabrał głos podczas otwarcia drugiego dnia kongresu.
-Rozwój transportu śródlądowego ma przede wszystkim znacznie ekologiczne. Zapotrzebowanie na energię w porównaniu z innymi gałęziami transportu jest najmniejsze, co wiąże się z najniższą emisją dwutlenku węgla do atmosfery. Rozwijając transport śródlądowy chronimy środowisko, a tym samym dbamy o swoje zdrowie – powiedział wiceminister Puda.
Wiceminister mówił o dotychczasowym wsparciu transportu śródlądowego z funduszy unijnych.
- Z środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko na projekty związane z rozwojem transportu morskiego, śródlądowych dróg wodnych i połączeń multimodalnych planujemy do realizacji 12 projektów. Łącznie na ich dofinansowanie przeznaczymy kwotę ponad 252 milionów euro, czyli ponad 1 miliard złotych - zaznaczył wiceminister Grzegorz Puda.
Wiceminister dodał że dla 7 projektów podpisano już umowy o dofinansowanie o łącznej wartości całkowitej ponad 342 milionów złotych, a dofinansowanie unijne wyniosło ponad 276 milionów złotych.
W tegorocznym Kongresie Żeglugi Śródlądowej wziął udział m.in. minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk, wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa oraz europejski koordynator ds. korytarza TEN-T Ren-Dunaj Karla Peijs. Podczas kongresu rozmawiano o działaniach na rzecz odnowienia żeglowności polskich rzek, inicjatyw podejmowanych na gruncie gospodarczym, turystycznym i społecznym oraz o staraniach Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w zakresie działań na rzecz rozwoju transportu rzecznego w Polsce. Wydarzenie było skierowane do przedstawicieli rządu oraz samorządowców, polskich i międzynarodowych ekspertów, przedsiębiorców i organizacji.