W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

III Forum Prostego Języka

30.11.2021

zdjęcie ministra Grzegorza Pudy i napis na grafice: zapraszamy na transmisję III Forum Prostego Języka z udziałem ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy 30 listopada 2021 r., godz. 10:00

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda weźmie udział w III Forum Prostego Języka.

Zapraszamy do uczestnictwa online.

Porozmawiajmy o przejrzystej i zrozumiałej komunikacji. Dążymy do tego, aby prosty język stał się standardem w ministerstwie. Wspólnie z innymi urzędami staramy się, aby był obecny w całej komunikacji pisemnej służby cywilnej – zgodnie z Zaleceniami Szefa Służby Cywilnej z grudnia 2020 r. Promujemy prosty język jako element dostępności, bo prosta i zrozumiała komunikacja to prawo każdego człowieka.

Prosty, czyli jaki? Tekst w prostym języku ma taki układ i treść, które pomagają odbiorcom łatwo znaleźć potrzebne informacje, zrozumieć je i zrobić z nich użytek już po pierwszej lekturze. W prostym języku nastawiamy się na odbiorcę, a nie na twórcę tekstu.

Program

  • 9:30 – 10:00 Agenda
  • 10:00 – 10:15 Rozpoczynamy wydarzenie
  • 10:15 – 10:45 Nowi sygnatariusze podpiszą Deklarację na rzecz upraszczania języka
  • 10:45 – 11:30 Veni, vidi, vici – sztuka komunikacji z myślą o odbiorcy – prezentacja ze specjalnym udziałem prof. Jerzego Bralczyka, członka m.in. Rady Języka Polskiego i Polskiego Towarzystwa Językoznawczego
  • 11:30 – 12:00 Jak skutecznie dotrzeć z informacją do biznesu? Czyli o doświadczeniach z prostym językiem w portalu „biznes.gov.pl”
  • 12:00 – 12:30 Czy samorządy chcą pisać prostym językiem?
  • 12:30 – 13:00 Czas na zmianę! Jak upraszczamy język Funduszy Europejskich?

Na spotkaniu będzie obecny tłumacz PJM oraz zapewniamy napisy na żywo.

Forum Prostego Języka wpisuje się w cykliczne spotkania sygnatariuszy „Deklaracji na rzecz upraszczania języka”. Już po raz kolejny pasjonaci prostego języka i wszyscy zaangażowani w upraszczanie języka w instytucjach podzielą się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami. Wśród sygnatariuszy deklaracji jest 39 instytucji, m.in. Kancelaria Prezydenta, KPRM, ministerstwa i inne urzędy.

Dbamy o to, aby wprowadzać zasady prostego języka w praktyce. Pracownia Prostej Polszczyzny z Uniwersytetu Wrocławskiego opracowała założenia prostej polszczyzny – czyli polskiej wersji standardu prostego języka (plain language). Kierujemy się zasadami, które opracowali językoznawcy.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}