W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Impuls rozwojowy dotyczący CPK powinien pójść w kierunku Łodzi

09.01.2025

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńskiej-Nałęcz spotkała się w środę w Łodzi z samorządowcami i ekspertami z tego województwa. Rozmowy dotyczyły średniookresowej strategii rozwoju kraju do 2035 roku, która jest przygotowywana w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz wpływu Centralnego Portu Komunikacyjnego na rozwój Łodzi i województwa łódzkiego. 

Cztery kobiety stoją obok siebie. Druga od prawej stoi minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Jeden z czterech najważniejszych celów, jakie zostaną postawione w średniookresowej strategii rozwoju kraju to policentryczny (wieloośrodkowy) rozwój Polski. Chodzi o taki rozwój, który nie koncentruje się wyłącznie na największych ośrodkach miejskich, ale jest możliwie szeroko rozlany po całym terytorium kraju.

Siłą napędową takiego rozwoju może być Centralny Port Komunikacyjny wraz z połączeniami kolejowymi i inwestycjami towarzyszącymi. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz rozmawiała na ten temat w Łodzi podczas spotkania z wojewodą łódzką Dorotą Ryl, wicemarszałek województwa łódzkiego Agnieszką Ryś oraz prezydent Łodzi Hanną Zdanowską.

CPK to największy projekt w ramach polskiej polityki regionalnej, za polskie pieniądze. Za budową CPK powinny iść inwestycje, które poprawią jakość życia w regionach. Dlatego ważne jest, by ten projekt uwzględnił ich potrzeby

- powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Szefowa MFiPR podkreśliła, że Łódź oraz samorząd województwa łódzkiego jest dla resortu szczególnie ważnym partnerem.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przeprowadziła też konsultacje z łódzkim środowiskiem akademicko-eksperckim oraz przedstawicielami łódzkich NGO-sów.

Jeśli chodzi o Centralny Port Komunikacyjny i jego otoczenie, które znajduje się między Łodzią a Warszawą, to perspektywa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej jest jasna. Jak największy impuls rozwojowy dotyczący CPK powinien pójść w kierunku Łodzi

– przyznała minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Strategia rozwoju obszaru otoczenia CPK

Obszar otoczenia Centralnego Portu Komunikacyjnego obejmuje obecnie jedynie 18 gmin z województwa mazowieckiego. Teoretycznie strategia otoczenia CPK we wprowadzeniu odwołuje się też do Łodzi i koncepcji duopolis, czyli wspólnej aglomeracji warszawsko-łódzkiej. W praktyce jednak wobec Łodzi i województwa łódzkiego nie zaplanowano wsparcia.

{"register":{"columns":[]}}