W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Innowacje, elektromobilność, rozwój współpracy gospodarczej - wizyta ministra Jerzego Kwiecińskiego w Stuttgarcie

30.03.2019

48 godzin, 8 spotkań, 1 cel – inwestycje i rozwój współpracy gospodarczej. Tak w liczbach można podsumować wizytę Jerzego Kwiecińskiego w Stuttgarcie.

Minister Kwieciński podczas spotkania z Jorgiem Burzerem

Minister Jerzy Kwieciński w dniach 28-29.03 przebywał w Stuttgarcie stolicy Badenii-Wirtembergii. Region ten należy do najbardziej innowacyjnych i rozwiniętych gospodarczo regionów Europy. Na wysoki poziom nakładów na inwestycje w nowe technologie mają wpływ liczne przedsiębiorstwa z branży MŚP oraz siedziby i zakłady światowych gigantów tak jak Daimler, Robert Bosch Gmbh czy Häring.

Pierwszym punktem wizyty była Izba Przemysłowo-Handlowa, która jest największą organizacją samorządu gospodarczego w Badenii-Wirtembergii i liczy obecnie 156 000 firm. Celem spotkanie było przedstawienie informacji o nowych ułatwieniach regulacyjnych w Polsce dla przedsiębiorców.

"Niemieccy inwestorzy klasyfikują Polskę jako drugi, po Czechach najbardziej preferowany cel inwestycyjny w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Do tej pory niemieckie firmy zainwestowały w polską gospodarkę ponad 35 mld euro" - powiedział minister Jerzy Kwieciński
 

Podczas spotkania odbyła się także debata z przedsiębiorcami z Badenii-Wirtembergii, którzy przybyli na spotkanie.

"Takie spotkanie, jak to dzisiejsze, daje możliwość do wymiany opinii i znalezienia obszarów, w których możemy poszerzać swoją współpracę oraz lepszego zrozumienia potrzeb i planów partnera" - stwierdził minister.

Celem spotkania z Nicole Hoffmeister-Kraut minister gospodarki, pracy i mieszkalnictwa Badenii-Wirtembergii było omówienie współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a południowymi Niemcami w kontekście handlu i inwestycji przedsiębiorstw z Badenii-Wirtembergii.

"W 2018 roku wymiana handlowa Polski z Badenią-Wirtembergią wyniosła 12 mld euro. By ta liczba wzrosła, w kolejnych latach, należy poszerzyć naszą współpracę gospodarczą, w

takich obszarach jak elektromobilność, transformacja cyfrowa czy logistyka" - zaznaczył minister Kwieciński. 

"W ostatnich latach wPolsce zrealizowano znaczną ilość zagranicznych inwestycji w sektorze motoryzacyjnym i tym samym Polska stała się jednym z głównych producentów samochodów, części samochodowych i komponentów w Europie Środkowej i Wschodniej. Firmie Mercedes nie trzeba przedstawiać zalet inwestowania w Polsce potwierdza to, chociażby ostatnia Państwa decyzja, którą przyjęliśmy z zadowoleniem o przeznaczeniu 100 mln euro na budowę zakładu produkcji ogniw akumulatorowych w Jaworze" - powiedział minister Kwieciński podczas spotkania z Jorgiem Burzerem członkiem zarządu Mercedes Benz. 

"Polsko-niemiecka współpraca powinna działać na podobnych zasadach jak te maszyny składające samochody. Każda z nich odpowiada za inny elementy, bo każda z nich ma inne możliwości. Finalnie jednak dzięki ich wspólnej pracy powstaje produkt. Polska i Niemcy mają różne możliwości i obszary, w których się specjalizują. Każde z nich może pracować wyłącznie na swój interes, jednak kiedy połączą siły nie tylko osiągną więcej dla siebie, ale też poprawią wyniki wspólnoty, jaką jest Unia Europejska" - dodał minister podczas wizyty w zakładzie produkcyjnym Mercedesa.

Czwartek zakończył się spotkaniem z Güntherem Oettingerem komisarzem UE ds. budżetu. Tematem ozmowy były negocjacje dotyczące budżetu unijnego.

Drugi dzień w Stuttgarcie minister rozpoczął do spotkania z członkami zarządu Robert Bosch GMBH, podczas którego, podobnie jak przy wcześniejszych rozmowach poruszył temat polskiej współpracy z niemieckimi inwestorami oraz planów inwestycyjnych Boscha w Polsce. Bosch bardzo intensywnie inwestuje w prace badawczo-rozwojowe. Szacuje się, że roczne nakłady firmy na ten cel to około 7 miliardów euro. 

"Doceniamy zaangażowanie firmy Robert Bosch w poszerzanie zakresu działalności inwestycyjnej na rynku polskim. Cieszymy się, że firma zainwestuje około 80 milionów złotych w rozwój centrum badawczo-rozwojowego w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej" - powiedział minister.

"Spotkanie z Andreą Lindlohr przewodniczącą Partii Zielonych w Parlamencie Krajowym Badenii-Wirtembergii miało na celu rozmowę na temat współpracy Polski i Badenii-Wirtenbergii oraz polityki spójności. "Można mieć różne spojrzenie na kwestie światopoglądowe, ważne jest jednak, aby znaleźć wspólny język, który będzie przekładał się na współpracę polsko-niemiecką. Dzięki naszym   wyjątkowym powiązaniom gospodarczym Niemcy stanowią obecnie blisko 30% polskiego eksportu i są zdecydowanie naszym największym partnerem handlowym" - zaznaczył   podczas spotkania minister Kwieciński.

Minister odwiedził także Instytut Fraunhofera jedną z największych w Europie organizacji, który zajmuje się badaniami i ich wdrożeniem w przemyśle, a także Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki krajową agencją, odpowiedzialną za prowadzenie badań w zakresie technologii kosmicznych, transportu i energii. W jednostkach tych poruszał kwestie związane z elektromobilnością oraz dualnym systemem kształcenia.

Zdjęcia (5)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
01.04.2019 15:41 Małgorzata Głowacka
Pierwsza publikacja:
01.04.2019 15:41 Małgorzata Głowacka
{"register":{"columns":[]}}