Instrumenty wsparcia przedsiębiorczości w nowej perspektywie finansowej
09.12.2022
O tym, jak najlepiej dopasować finansowe narzędzia wsparcia do potrzeb przedsiębiorców rozmawiali inwestorzy Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC. Na spotkaniu z przedstawicielami lokalnego biznesu wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak przedstawiła, jaką pomoc ze środków unijnych mogą otrzymać firmy.
Polska jest liderem w wykorzystywaniu Funduszy Europejskich, a polskie instytucje i firmy sięgają po nie coraz chętniej. Dobór odpowiednich instrumentów jest szczególnie ważny teraz, gdy wychodzimy z kryzysu spowodowanego pandemią, a z drugiej strony mierzymy się ze skutkami wojny w Ukrainie
- powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalanej przypomniała, że 30 czerwca 2022 r. Komisja Europejska przyjęła Umowę Partnerstwa. Na jej podstawie w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027 Polska będzie mogła przeznaczyć na realizację projektów w całym kraju łączną kwotę w wysokości 76 mld euro, czyli około 350 mld złotych.
Z Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 Polska realizować będzie działania w ramach pięciu celów Polityki Spójności.
Pieniądze dostępne w ramach Polityki Spójności zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne
– dodała wiceminister.
Przedsiębiorcy to jedna z największych grup beneficjentów, którzy mogą starać się o dofinansowanie z Funduszy Europejskich. Projekty dotyczące działalności B+R oraz wpływające na rozwój innowacyjności będą finansowane w ramach Celu 1 Polityki Spójności, czyli Bardziej Konkurencyjna i Inteligentna Europa. Będziemy go realizować przy udziale programów krajowych:
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG),
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC),
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW)
oraz programów regionalnych.
Wszystkie programy krajowe i regionalne zostały zatwierdzone przez Komisji Europejskiej.
Oprócz programów krajowych, ważnym źródłem wsparcia dla przedsiębiorców z Podkarpacia będzie program Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 (FEP). Budżet FEP wyniesie prawie 2,3 mld euro. Działania w programie nakierowane będą m.in. na wzmocnienie i rozwój innowacyjnej oraz konkurencyjnej gospodarki regionu poprzez wsparcie podkarpackich przedsiębiorstw i szeroko rozumianego otoczenia biznesu, cyfryzację firm, wykorzystania technologii cyfrowych i rozwoju Gospodarki 4.0.