Integracja i usługi społeczne – spotkanie grupy roboczej
02.12.2019
W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej odbywa się dwudniowe spotkanie grupy roboczej do spraw integracji i usług społecznych. Jego uczestnicy rozmawiają między innymi o tym, jak tworzyć centra usług społecznych i dlaczego warto to robić.
W perspektywie finansowej na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na rozwój usług społecznych przeznaczono 4,5 miliarda złotych. Do tej pory wsparciem objęto 250 tysięcy osób, a do 2023 roku skorzysta z niego kolejne 200 tysięcy osób. To środki przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami, seniorów czy osób zagrożonych ubóstwem – mówi Piotr Krasuski, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, który otworzył spotkanie.
Obok tworzenia nowych miejsc świadczenia usług, ważna jest dla nas również ich integracja. Dlatego w ramach jednego projektu będzie możliwa realizacja zintegrowanych usług społecznych i zdrowotnych lub uzupełnianie usług społecznych elementami usług zdrowotnych potrzebnych danej osobie – podkreśla Piotr Krasuski.
1 stycznia 2020 roku wejdzie w życie ustawa o centrach usług społecznych, które umożliwią integrację usług z wielu obszarów ważnych dla lokalnych społeczności.
CUS-y to próba odpowiedzi na realne wyzwania i sprostania rosnącemu zapotrzebowaniu na usługi społeczne. Dzięki nim chcemy stworzyć przestrzeń do nowoczesnego zarządzania tymi usługami. Ustawa daje samorządom możliwość a nie obowiązek utworzenia centrum usług społecznych, których działanie będzie oparte na merytorycznym doświadczeniu Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej – wyjaśnia prof. Marek Rymsza, doradca prezydenta RP do spraw polityki społecznej.