W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Interreg u progu nowej perspektywy

19.10.2021

Międzynarodowe programy Interreg pozwalają na podejmowanie wspólnych wyzwań ponad granicami państw. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej koordynuje realizację siedmiu z nich, a zarządza pięcioma. 19 października odbyło się spotkanie, które otworzył wiceminister Jacek Żalek, poświęcone podsumowaniu efektów programów z lat 2014–2020 oraz planom na przyszłość.

Po prawej zdjęcie wiceministra Jacka Żalka. Po lewej napis: "Dzięki programom Interreg budujemy sąsiedzkie relacje i uczymy się współpracować w międzynarodowym partnerstwie. Podejmując wspólne wyzwania z zagranicznymi partnerami skutecznie pokonujemy istniejące bariery."

Spotykamy się dzisiaj, gdyż kończymy perspektywę na lata 2014-2020. Jednocześnie jesteśmy u progu kolejnej edycji Interreg na lata 2021-2027. Przygotowanie nowych programów jest na finiszu. Chcemy rozpocząć wdrażanie programów w przyszłym roku

– powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek.

Jak dodał Jacek Żalek - ochrona środowiska, transgraniczna mobilność, kultura i turystyka, edukacja, ochrona zdrowia, badania i rozwój, współpraca instytucji i obywateli, konkurencyjność przedsiębiorstw - to tylko część z obszarów, na które beneficjenci mogą otrzymać dofinansowanie w latach 2021-2027.

Efekty programów transgranicznych Interreg w latach 2014-2020

Programy Interreg ułatwiają wspólne rozwiązywanie problemów i wymianę wiedzy. Dzięki nim budujemy sąsiedzkie relacje i uczymy się współpracować w międzynarodowym partnerstwie. Podejmując wspólne wyzwania z zagranicznymi partnerami możemy wspólnie i skutecznie pokonywać istniejące bariery.
W ramach programów Interreg 2014-2020 z udziałem Polski realizowanych jest  1167 projektów z dofinansowaniem UE w wysokości prawie 600 milionów euro. Wsparcie otrzymało 1805 beneficjentów z Polski.

Za te pieniądze między innymi 4773 przedsiębiorców skorzystało ze wsparcia projektów międzynarodowych, 13750 osób uczyło się języka sąsiada, a 45457 osób uczestniczyło w międzynarodowych programach edukacyjnych lub szkoleniowych, które wspierały transgraniczne zatrudnienie.

Powstało 675 kilometrów nowych lub zmodernizowanych dróg na pograniczach. Dostarczono 1994 sztuk nowego specjalistycznego sprzętu medycznego do placówek medycznych na pograniczu. 0dnowiono i udostępniono 1693 obiektów dziedzictwa kulturowego lub naturalnego.

Interreg 2021–2027 – co nowego w programach z udziałem Polski?

Bazując na zdobytych doświadczeniach w nowej perspektywie będziemy wspierać dotychczasową współpracę.

Chcemy przede wszystkim kontynuować działania z zakresu ochrony środowiska, , bioróżnorodność, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz promocję rozwoju gospodarczego opartego na efektywnym wykorzystaniu zasobów. Planujemy przeciwdziałać negatywnym skutkom zmian klimatu.

Będziemy inwestować w rozwój transgranicznej mobilności. Chcemy wspierać kulturę i turystykę, edukację, ochronę zdrowia, badania i rozwój oraz współpracę instytucji i obywateli. Zamierzamy wzmacniać konkurencyjność przedsiębiorstw oraz cyfryzację.

{"register":{"columns":[]}}